kerem onder

DİŞ DOLGUSUNDA GUSÜL ABDESTİ

DİŞ DOLGUSUNDA GUSÜL ABDESTİ

Soru: Selâmün aleyküm. Hocam Hanefî mezhebindenim. Namaza 2 ay önce başladım. Kaza namazlarım var bir kaç sene. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Soru 1. Bir namaz kitabında Abdülkâdir-i Geylânî hazretleri (fütûh-ul gayb) kitabında : Farz borcu olanların Sünnetleri kabul olmaz diyor. 2 aydır kıldığım sünnet namazları uygun olmadı mı? Bundan sonra ne yapmalıyım?
Soru 2. Dişimde dolgu var. Namaz abdesti veya gusül abdesti alırken Hanefî mezhebine göre niyet edilir mi? Niyet ederken şafî veya mâlikî mezhebine uyup öyle niyet etmem söylendi. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Biraz uzun oldu galiba hakkınızı helal edin. Allah sizden razı olsun

Cevap: Ve aleykum selam

1. Hanefi mezhebinde iseniz, kaza borçlarınız olsa bile hadislerle sabit olan nafile namazları kılabilirsiniz. Geylâni hazretleri, kendi mezhebindeki bir hükmü beyan etmiştir.

2. Dolgu, kaplama gibi değildir. Artık dişin kendisidir. Bu sebeple dolgunuz varken gusül abdestlerinde başka bir mezhebi taklid etmek zorunda değilsiniz.

Ancak kaplama diş yapıldığında, ağzın tamamı yıkanmamış olacağından gusle niyet ederken Maliki yahut Şafii mezhebine niyet ederek abdest alın.

Gusül abdestinde, ağzın ve burnun içini yıkamak Hanefide farz, Şafii mezhebinde sünnettir. Bu yüzden dişlerine kaplama yapan Hanefilerin, Şafii veya Maliki mezhebini taklit etmeleri gerekmektedir.

Bu meseleye ışık tutacak bir hadise, Asr-ı Saâdette de meydana gelmişti. Sahabîlerden Afrece bin Es’ad’ın İslâmiyet’ten önce vuku bulan bir savaş esnasında burnu kesilmişti. Bundan sonra gümüşten bir burun taktırdıysa da kötü bir koku neşrettiğinden rahat edemedi. Sonunda durumu Resulullaha (aleyhisselatü vesselam)’a anlattı. Peygamber Efendimiz, altından bir burun yaptırıp taktırmasını tavsiye etti. (Tirmizi, Libas 31; Ebû Dâvud, Hâtem 7)

İşte bu hadisten hareket eden, başta İmam Muhammed olmak üzere bazı İslâm âlimleri, takma ve doldurma diş yaptırmada bir sakıncanın bulunmadığını; hattâ bunun altın madeninden yapılması hususunda ruhsat bulunduğunu ifâde etmektedirler. Bu meselenin esasını, meâlini verdiğimiz hadis-i şerifin izahında bulmak mümkündür. (Serahsî. el-Mebsût, 1/132)

kerem önder fetvalar

Şu Konuları da İncelemek İster misiniz?

      fblogo    

2 Yorum Yapılmış.

  1. Durhasan duymaz dedi ki:

    Dolgu, kaplama gibi değildir. Artık dişin kendisidir. Bu sebeple dolgunuz varken gusül abdestlerinde başka bir mezhebi taklid etmek zorunda değilsiniz.

    Bu Yazı Kerem Önder Resmi Sitesinden Alınmıştır.Bu sözü özellikle de dolgunun artık dişin kendisi olduğunu siz kendi insiyatifinizle mi söylüyorsunuz yoksa islam alimlerinden alıntı mı yaptınız?
    kendiniz söylüyorsanız neye dayanarak bunu söylüyorsunuz?alıntı ise hangi islam aliminden alıntı yapıyorsunuz?