kerem onder

kerem önder sohbet izle sinle indir

 

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَكُونُواْ كَالَّذِينَ كَفَرُواْ

“Ey iman edenler! Kardeşleri sefere veya savaşa çıktığında onlar hakkında, “Onlar bizim yanımızda olsalardı, ölmezlerdi ve öldürülmezlerdi” diyen inkârcılar gibi olmayın.

“Bil ki münafıklar, mü’minlerin kâfirlere karşı savaşmalarını, “Bizim yanımızda olsalardı ölmezler, öldürülmezlerdi” diyerek ayıplıyorlardı. Daha sonra mü’minlerin bir kısmından, cihâd hususunda bir gevşeklik ve yılgınlık zuhur edip, Uhud’da meydana gelen hadiseler meydana gelip, Allah da lütfuyla onları affedince, bu âyette, hiçbir mü’minin münafıkların sözlerine benzer söz söylememesini buyurmuş ve, “Ey iman edenler, cihada çıkmak isteyen kimselere, “Eğer cihada çakmasaydınız, ne ölür ne de öldürülürdünüz” demeyin. Çünkü öldüren de, dirilten de Allah’tır. Hayatta kalmasını takdir ettiği kimseler, cihadda öldürülmezler. Ölümünü takdir ettiği kimseler de, savaşmasalar dahi hayatta kalamazlar. İşte bu da Allah Teâlâ’nın, “Allah hem diriltir, hem öldürür” buyruğu ile kastedilendir.

Yine cihadda öldürülecekler, cihada çıkmasalar dahi hiç şüphesiz yine öleceklerdir. Binaenaleyh, ölmek muhakkak ve mukadder olunca, büyük bir sevaba nail olabilmek için cihadda öldürülmeleri, boşuna ve faydasız yere öldürülmelerinden daha hayırlı olur.” İmam Razi Tefsir

* İki polis öldü diye neden Kandil’i bombalıyorsun diyen kalbi gavur tarafında adamlar utansın!

* Allah yoluna girmeseydin malını mülkünü kaybetmezdin diyen münafıklar.

 

 

 

      fblogo    

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.