kerem onder

Helalden hesap var; haramdan azap var! – Hesap günü


kerem önder sohbet izle sinle indir

“ إِنَّا أَنذَرْنَاكُمْ عَذَابًا قَرِيبًا
يَوْمَ يَنظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ
وَيَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنِي كُنتُ تُرَابًا ﴿٤٠﴾

“Şüphesiz biz sizi, kişinin önceden elleriyle yaptıklarına bakacağı ve inkârcının, “Keşke toprak olaydım!” diyeceği günde gerçekleşecek olan yakın bir azaba karşı uyardık.” (Nebe 40)

* Kur’an’da geçen yakın bir azap ne demektir? Allah zaman ve mekandan münezzehtir.

* “Üç şey ölünün ardından (mezara kadar) gider: Ailesi, malı ve ameli. Bunlardan ikisi döner, birisi kalır. Dönenler ailesi ve malıdır, kalan ise amelidir.” (Buhârî, Rikâk, 42; M7424 Müslim, Zühd, 5)

* Tüm konuşmalarınız, AHİRET standartları gereği kayıt altına alınmaktadır. Kirâmen Kâtibîn

* “Kabirdeki ölü, denize düşüp, imdat diye bağıran kişiye benzer. Boğulurken kendisini kurtaracak birini beklediği gibi, ölü de bir dua gözler.” (Deylemi)

* Salih evlat bırakırsan sadakai cariye olur.

İsa aleyhisselam bir gün bir kabrin yanından geçerken, kabir sahibine azap edildiğini gördü. Birkaç sene sonra, yolu yine o kabre düştü; bu defa kabir sahibine azap edilmediğini gördü.
Arzetti ki: “Yâ Rabbi! Birkaç sene evvel, bu kabrin kenarından geçerken sahibi azap içerisinde idi, ama şimdi azabı kalkmıştır; bunun sebebi nedir?” Allahü teala, O’na vahyederek şöyle buyurdu:
Yâ Ruhullah! Bu adamın salih bir evladı vardı, büyüyünce zengin oldu ve fakirlere sadaka verdi, bir yetime ev yaptırdı. Ben o adamı, oğlunun hayırlı amellerinden dolayı bağışladım.”

 

 

      fblogo    

1 Yorum Yapılmış.

  1. Mehmet kerkük dedi ki:

    Selamunaleyküm Hocam ALLAH ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun ALLAH sizden razı olsun hocam size sualim şudur çalıştıgım iş yerinde cama bir kuş çarptı ve agazından hafif kan gelmişti bende ALLAH rızası için içeri aldım etrafımdaki insanlar can çekiştigini ve kafasını koparmamı söylediler bende kıyamadı su verdim yem verdim ve 2 3 saat sonra hayvan öldü hocam ne yapmalıydım günaha mı girdim acaba şimdiden ALLAH razı olsun iyi günler