ATEİST ARKADAŞIM MÜSLÜMAN OLDU HANGİ KİTAPLARI TAVSİYE ETMELİYİM?

ATEİST ARKADAŞIM MÜSLÜMAN OLDU HANGİ KİTAPLARI TAVSİYE ETMELİYİM?

ATEİST ARKADAŞIM MÜSLÜMAN OLDU. HANGİ KİTAPLARI TAVSİYE ETMELİYİM?

Soru: Hocam Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Hocam akıl danışmak için yazıyorum size. 23 yaşında biriyim Allah'a inanmayan bir arkadaşımla 1 yıllık diyaloğumuzdan sonra Allah'a inanmaya karar verdi ve müslümanlığı seçti 1 hafta önce. Ona imanın şartları ve islamın şartlarından bahsettim ve düzenli olarak Türkçe Kur'an okumasını söyledim ama bir problem var. Onu okyanusa atmış gibi oldum bu bilgi okyanusunda nereden başlamalı ne yapmalı bilemiyoruz, ben de tıkanıp kaldım. Bir yol haritası önerebilir misiniz, ne yapmalı nereden başlamalı 25 yaşında bir insan?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
“Ey Ali, sen şimdi Hayber'lilere iyice yaklaşıncaya kadar sükûnetle ilerle. Sonra onları İslâm’a davet et ve üzerlerine vâcip olan İslâmî esâsları onlara haber ver. Allah’a yemin ederim ki, senin irşadınla Allah’ın bir tek kişiye hidâyet vermesi, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha kıymetli ve daha hayırlıdır!” (Buhari, Megâzî 39)
 
Bu büyük ameliniz için sizi tebrik ederim. Cihat yapmışsınız, Allah ecrinizi hem bu dünyada hem de sonsuz hayatta versin.
 
Bu kardeşimize yaptığınız tavsiyede bir sıralama yanlışı vardır. Sadece meal okur ve tefsirine bakmazsa, günümüzdeki Mealistler gibi ayetlere keyfi manalar verecek ve şu sapıkça fetvaları söylemeye başlayacaktır:
 
Gaz çıkarmak abdesti bozmaz, sigara içmek orucu bozmaz, kızlarla flört ve dans etmek helaldir, kızların elini tutmak ve öpmek helaldir, domuz eti helaldir, oruç sadece erkeklere farzdır, namaz üç vakittir, kadınla ters ilişki helaldir, hayvanlarla ilişki helaldir vs...!!!
 
Siz 1. sınıfa giden bir öğrenciye üniversitenin ders kitaplarını vermişsiniz!
Yukarıdan aşağı doğru değil, aşağıdan yukarıya doğru gitmelisiniz.
 
İnsanlığın varoluşundan beri eğitim hep aşağıdan yukarıya doğru devam edegelmiştir.
 
1. Bu kardeşimize, Ömer Nasuhi Bilmen'in İslam İlmihali kitabını hediye edin. Bunu bitirmeden diğer kitaplara başlamasın. İlmihal demek, Kur'an ve Sünnetin muhtasar bir özeti demektir.
Acil olarak bilinmesi ve amel edilmesi farz olan bilgiler anlamına gelir.
 
2. Bu ilmihalde, ibadet, temizlik ve güncel meselelerin İslam'a göre çözümlerini öğrendikten ve alt yapısını güçlendirdikten hemen sonra, artık Kur'an tefsiri, hadis, fıkıh, siyer, akaid ve tasavvuf kitaplarını okuyabilir.
 
Tefsir olarak da yine Ömer Nasuhi tefsirini, Alusi tefsirini ya da Râzi tefsirini tavsiye ederim...
 
Diğer kitap tavsiyelerim için, 'kitap önerileri istiyorum' yazımı okuyabilirsiniz...