CÜNÜP KİMSENİN İŞİ RAST GİTMEZ Mİ?

CÜNÜP KİMSENİN İŞİ RAST GİTMEZ Mİ?

CÜNÜP KİMSENİN İŞİ RAST GİTMEZ Mİ?

Soru: Hocam selamü aleyküm. Halk arasında cünüp gezenin işi rast gitmez kazaya belaya bulaşır gibisinden bir söz var doğru mudur? Hocam benim bildiğim namaz vakti çıkacak zaman kadardan fazla cünüp kalmak caiz değil ancak bu sözü hiç duymamıştım. Dinen cevabı nedir?

Cevap: Ve aleyküm selam

Cünüplükte uğursuzluk yoktur. Cünüp olanın namaz vaktini geçirmeyecek kadar abdestsiz durması caizdir.
 
Nitekim, Resullullah (sallahu aleyhi ve sellem) efendimizin de cünüp haldeyken sabah namazına kadar uyuduğu, yine yemek yediği ve hatta sabah namazını kıldıracağı zaman cünüp olduğunu hatırlayarak kıldırmadan gidip duş alıp geldiği sahih rivayetlerde mevcuttur.
 
Mü'min cünüp olsa da pis değildir.
 
Ebu Hureyre (radiyallahü anh)'ın anlattığına göre, Rasulullah (sallahu aleyhi ve sellem), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hureyre bu sırada cünüp olduğu için, Rasulullah'ın yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi. Rasulullah, onun geldiğini görünce sordu:
 
"Ey Ebu Hureyre, neredeydin?" O da cevap verdi:
"Ben cünüp idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim."
Bunun üzerine Rasulullah şöyle dedi:
"Sübhanallah! Müslüman pis olmaz." (Buhârî, Gusl 23, 24; Müslim, Hayz 115; Ebu Dâvud, Taharet 97; Tirmizî)
 
Huzeyfe bin el- Yemân, bir gün Rasulullah (sallahu aleyhi ve sellem) ile karşılaştı. Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cünüp olduğunu söyledi. Rasulullah da bunun üzerine şöyle dedi: "Mü'min necis olmaz." (Nesâî, Taharet 172.)
 
Bunun dışında gusül abdesti almadan müslümanın üzerinden bir namaz vakti geçer ve kazaya kalırsa, cünüplükten yıkanmadığı için o kişiye her saniye günah olarak yazılır.
 
Bu halden bir an evvel temizlenmez ise, o kişinin başına bazı sıkıntıların geldiği çok görülmüştür.
 
Yezid es-Sekseki (rahimehullah)'tan rivayet edildiğine göre, Allah Teala Musa (aleyhisselam)'a şöyle vahyetmiştir:
 
"Sen abdestsiz iken başına bir musibet gelirse, kendinden başkasını tenkit etme." (Beyhaki, Şu'abu'l iman, No: 2782, 3/29)
 
"Canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet melekleri girmez." (Nesai)