GERDEĞE GİRMEDEN AYRILIK OLDU. MEHİR MİKTARININ YARISINI VERMEK ZORUNDA MIYIM?

GERDEĞE GİRMEDEN AYRILIK OLDU. MEHİR MİKTARININ YARISINI VERMEK ZORUNDA MIYIM?

GERDEĞE GİRMEDEN AYRILIK OLDU. MEHİR MİKTARININ YARISINI VERMEK ZORUNDA MIYIM?

Soru: Selamun aleykum hocam, Nişanlilik asamasinda ayrilik oldu.. ve dini nikah yapilmisti, ve bu esnada mehir belirlenmisti.
Bazi hocalarimiz mehrin yarısını vermen sart diyor bazi hocalarimiz butun akitler gerceklesmedigi yani birliktelilik olmadigi icin mehir vermeye gerek yok diyor. Zaten kiz tarafi kizgin oldugundan hic birsey istemedigini dile getirdi buna ragmen vermek vermeye calismak olaylari daha da kizistirabilir..
 
2. Sorum ise ailelerin damat ve kizin bir araya gelmeleri imkansiz. Bu dini nikahi nasil bozacaklar, gorusmeden talak nasıl olabilir? Allah razi olsun simdiden. Selam ve dua ile..

Cevap: Ve aleyküm selam

1. "Eğer onlara mehir tespit eder de kendilerine el sürmeden boşarsanız, tespit ettiğiniz mehrin yarısı onlarındır.
Ancak kadının, ya da nikâh bağı elinde bulunanın (kocanın, paylarından) vazgeçmesi başka. Bununla birlikte (ey erkekler), sizin vazgeçmeniz takvaya (Allah’a karşı gelmekten sakınmaya) daha yakındır. Aranızda iyilik yapmayı da unutmayın. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir." (Bakara 237)
 
Mehrin yarısını vermeniz lazımdır lakin karşı taraf istemiyorsa vermeyin.
 
2. Dini nikahın bozulması için ise, erkek, kıza "seni boşadım" diye bir mesaj göndermesi yeterlidir. Mesajı aile bireylerinden birine gönderirse, "kızınızı boşadım, lütfen kendisine mesajımı gösteriniz" yazması da yeterlidir.
 
Kız mesajı okuduğu anda dinen boşanmış sayılır.