GEZEGENLERİ ANLATAN BELGESELLERİ İZLEMEKTE BİR SAKINCA VAR MIDIR?

GEZEGENLERİ ANLATAN BELGESELLERİ İZLEMEKTE BİR SAKINCA VAR MIDIR?

GEZEGENLERİ ANLATAN BELGESELLERİ İZLEMEKTE BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Soru: Selamun Aleykum Sevgili Hocam. Hocam acizane bir sorum var sizlere. Günümüz bilim insanları ve teknoloji uzmanları evrenin keşfi konusunda, özellikle güneş sistemindeki gezegenlerin araştırılması için çalışmalar yapıyor ve uydular gönderiyorlar. Elbette ortaya ilginç sonuçlar ve veriler çıkıyor. Görüntüler ve resimler paylaşıyorlar. İnsanda bir merak uyandırıyor ve izliyoruz. Gezegenlerin yapısı. Milyonlarca km yol katedilmesi. Bu konunun takip edilmesi ve bilimsel uzay çalışmalarını takip etmemin bize bir sıkıntısı olur mu? Allah ilminizin feyzini ve bereketini arttırsın inşaallah. Selamun Aleykum

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Sıkıntı olmasının tam aksine, bu tür bilimsel araştırmaların artması, tek yaratıcı olan Allah'ın gücünün sınırsızlığını idrak etmemiz ve ona daha içten itaat etmemiz için aklımızda ve iç alemimizde büyük gelişmelere vesile olacaktır.
 
Yaratıcının Allah olduğunu unutmadıktan sonra, İslam, tüm bilimsel araştırmalara kapı açar.
 
"O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize verdi. Bütün yıldızlar da O’nun emri ile sizin hizmetinize verilmiştir. Şüphesiz bunlarda aklını kullanan bir millet için İBRETLER vardır." (Nahl 12)