HACAMAT TEDAVİSİ HANGİ GÜNLER YAPTIRILABİLİR?

HACAMAT TEDAVİSİ HANGİ GÜNLER YAPTIRILABİLİR?

HACAMAT TEDAVİSİ, HANGİ GÜNLER YAPTIRILABİLİR?

Soru: Selamın aleyküm... Hocam yarın Hacamat yaptırmayı düşünüyorum ama internette baktım pazar günü yasaklı günler içersinde.. Az önce hacamatçıyı aradım yok öyle bir şey diyor pazar günü sünnettir hatta ölüm hariç her derde şifa imiş bu konu hakkında bilgilendirmisiniz?

Cevap: ve aleyküm selam

Hacamat olunacak en iyi günler:
“Pazartesi, Salı ve Perşembe günleridir.”
 
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (sallallahu Aleyhi ve Sellem):
 
‘Kim, ayın on yedisi veya on dokuzu ya da yirmi birinci günü hacamat olursa, bütün hastalıklardan şifa bulur’ buyurdu.” (Ebu Davud 3861) Nafi (rahimehullah) şöyle dedi:
 
“Abdullah ibni Ömer (radiyallahu anhuma) bana şöyle dedi:
 
– Ya Nafi! Kanım fazlalaşmak suretiyle bana galebe çaldı. Bu nedenle benim için bir hacamatçı ara. Gücün yeterse yararlı ve bu işi iyi beceren bir hacamatçı seç. Bulacağın kişi ne çok yaşlı ne de küçük yaşta bir çocuk olsun. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
 
"Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmakta şifa ve bereket vardır. Hacamat akıl ve hıfzetme gücünü arttırır. Artık kim hacamat olmak isterse, Allah’ın ismini anarak; Perşembe günü hacamat olsun! Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri de hacamat olmaktan sakınınız! Pazartesi ve Salı günüde hacamat olunuz! Çünkü Allah-u Teâlâ Eyyub aleyhisselam’ı beladan bugün kurtarmıştır. Çarşamba günü de hacamat olmaktan sakının. Çünkü Allah-u Teâlâ, Eyyub aleyhisselam’ı Çarşamba günü belaya çarptırdı. Şüphesiz, Cüzzam ve Baras (Alaca) hastalığı, Çarşamba günü veya Çarşamba gecesi dışında hiçbir gecede meydana gelmez" buyurdu.” (İbni Mace 3487, 3488)
 
Hacamat, hadislerde geldiği üzere beş yerden yapılır.
 
(1) Başın ortasından.
 
(2) Boynundan.
 
(3) İki omuzu arasından.
 
(4) Kalçasından.
 
(5) Ayaktan.
 
Hacamatın Faydaları
 
(1) Hacamat, Tedavilerin En Faziletlisidir.
 
(2) Hacamatta Hayır Vardır.
 
(3) Hacamatta Şifa Vardır.
 
(4) Hacamatta Bereket Vardır.
 
(5) Hacamat, Aklı Arttırır.
 
(6) Hacamat, Ezberleme Gücünü Artırır.
 
(7) Hacamat, Bütün Hastalıkların Çaresidir.