HAYREDDİN KARAMAN HADİS İNKARCISI MI?

HAYREDDİN KARAMAN HADİS İNKARCISI MI?

HAYREDDİN KARAMAN HADİS İNKARCISI MI?

Soru: Esselamu aleyküm hocam. Bir sualim olacaktı. Hayrettin Karaman ve görüşleri hakkında ne dersiniz? Hayrettin Karaman hadis inkarcısı diye biliyorum yanlış mı biliyorum. Şimdiden Allah razı olsun hocam.

Cevap: Ve aleyküm selam

Bu bilgi yanlıştır. Hayreddin Karaman bir hadis inkarcısı değildir. Lakin Ehli Sünnet te değildir.

Genel itibarla rastgeldiğim birçok fetvası Ehli Sünnet kaynaklara dayansa bile ancak ihtiyatla takip edilebilir.

Yalnız bu zat, FETÖ'cü Diyalogçuların çok güçlü olduğu dönemde, Yahudi ve Hristiyanların son Peygamber Muhammed aleyhisselam'ı kabul etmek zorunda olmadıklarını ve onların da Cennete gideceklerini söyleyen bir kitap çıkarmış ve tüm ana yol yolcusu tarikat ve cemaatleri şaşkınlık ve öfkeyle ayağa kaldırmıştır.

Zira bu görüş, Yahudi ve Hristiyanların kafir ve zalim olduklarını bildiren onlarca Kur'an ayetini inkar etmek demek olur ve küfürdür.

Daha sonra örgüt zayıflayıp deşifre olunca, bu bilgileri yazdığı Polemik Değil Diyalog isimli kitabını toplattığını işittim lakin kesin bilgim yoktur.

Yine beni çok rahatsız eden başka bir görüşünde, ‘Muaviye'yi sevmem de sövmem de’ gibi garip bir tabirde bulunmuş!

Aklı başında hiçbir Ehli Sünnet Müslüman, Peygamberimiz aleyhisselam'ın vahiy katibi olan Hz. Muaviye (radiyallahü anh) hakkında böyle edep dışı bir tabir kullanmaz, kullanamaz.

Bu iki ciddi arızaya rağmen, inşaallah bu görüşlerine tövbe ettiğine ve ana cadde olan Ehli Sünnet vel Cemaat akidesine geri döneceğine hüsnü zan ediyorum...