HER GÜN 200 KERE TÖVBE EDİYORUM ÇOK VESVESELİYİM UYUYAMIYORUM?

HER GÜN 200 KERE TÖVBE EDİYORUM ÇOK VESVESELİYİM UYUYAMIYORUM?

HER GÜN 200 KERE TÖVBE EDİYORUM, ÇOK VESVESELİYİM, UYUYAMIYORUM?

Soru: Hocam bende aşırı iman hassasiyeti olduğu için aşırı vesvese oluyor. Yatmadan önce 200 kere tövbe ediyorum gece 2 de yatağa girip 7 de yatıyorum. Bana gelen vesvese bu şekilde; bunu yaptın küfre girdin yapmadın küfre girdin öyle dedin şirke girdin şeklinde oluyor bazıları mantıklı geliyor bende ya doğruysa diye tövbe ediyorum imandan şüphe ediyor ya şimdi küfre sebep olan bir şey yaptıysam diye günde kaç kez tövbe edip kelime-i şehadet getiriyorum. Acaba imanım var mı yok mu? gibi şeyler oluyor hiçbir şeyden tad alamaz oldum.

Cevap: Selamü aleyküm
 
Günah işlemekten masum olan Muhammed aleyhisselam bile, günde 70, diğer rivayette 100 kere tövbe ediyor. Siz de en fazla 100 kez tövbe edebilirsiniz. Bunun fazlasını yapmanız vesvese ve kuruntu olur.
 
Şeytan sizinle oynar ve uykusuz bırakmak suretiyle ibadetlerinizi eksik yapmanızı sağlamak ister. Onun değirmenine su taşımayın ve onunla satranç oynamayın; kesin kaybedersiniz.
 
Abdestli bulunun, yemekleri sağ el ile, besmeleyle ve abdestli yiyin. Farz namazlarda cemaatte bulunmaya özen gösterin. Kendinizi ilme verin. Kitap okuyun ve Ehli Sünnet hocaların sohbetlerini dinleyin, kurtulursunuz.
 
Vesvese hakkındaki sohbetlerimi gönderiyorum...