İBRAHİM ALEYHİSSELAM, GÜNAHLARI İÇİN Mİ OĞLUNU KURBAN ETTİ?

İBRAHİM ALEYHİSSELAM, GÜNAHLARI İÇİN Mİ OĞLUNU KURBAN ETTİ?
İBRAHİM ALEYHİSSELAM, GÜNAHLARI İÇİN Mİ OĞLUNU KURBAN ETTİ?
 
Soru: Selam Aleykum hocam,
Bir Hristiyan ile tartıştığımda bana dediki, Hz. İsa günahlarımız için öldü. Aynı Hz. İbrahimin oğlunun yerine kurban ettiği o keçi gibi. Hocam ben Hz. İbrahimin neden bir keçiyi oğlu yerine kurban ettiğini anlamadım. İmtihanını geçtiği halde Allah onun bir keçi kurban etmesini istemiş, bunun tam olarak anlamı nedir?

Cevap: Ve aleykum selam

1. İslam'a göre İsa aleyhisselam ölmemiştir, ikinci gök semasında olduğunu sahih hadisler bize bildirmektedir. Hristiyanlar ve Yahudiler öldürüldüğüne inanır, ama Kur'an bunu yalanlar!

2. İbrahim aleyhisselam'ın oğlunu kurban etmek istemesi günahları sebebiyle değil, Allah'a verdiği, "Rabbim, eğer bana salih bir evlat verirsen, onu sana kurban ederim!" adağı sebebiyledir.

3. İbrahim Nebi, teslimiyeti ile sınavı geçtiğinde, elindeki bıçak oğlunu kesmeyince, gökten indirilen bir keçi değil, boynuzlu bir koçtur.

“İbrahim dedi ki: “Şüphesiz ben Rabbime gideceğim. O beni dosdoğru yola iletecektir.
– “Rabbim! Bana salihlerden (bir oğul) ihsân et!”
– Biz de ona yumuşak huylu bir erkek çocuk müjdeledik.
– Çocuk, babasıyla beraber yürüyüp koşabilecek çağa erişince, İbrahim ona; “Yavrucuğum! Ben rüyamda seni boğazlıyor olduğumu görüyorum. Bir düşün, ne dersin?” dedi. Çocuk: “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.” dedi.
– Her ikisi de Allah’ın emrine boyun eğip İbrahim çocuğu alnı üzerine yatırınca,
– Biz ona: “Ey İbrahim” diye seslendik.
“Gerçekten sen rüyanı doğruladın. Şüphesiz, biz iyi iş yapanları böyle mükâfatlandırırız.” – Şüphesiz bu, apaçık bir imtihandı.
Biz ona, (oğlunun yerine) büyük bir kurbanı fidye olarak verdik.” (Saffat 99-107)