KENDİM İÇİN HAYIRLI OLANI MI, MÜBAREK OLANI MI İSTEMELİYİM?

KENDİM İÇİN HAYIRLI OLANI MI, MÜBAREK OLANI MI İSTEMELİYİM?

KENDİM İÇİN HAYIRLI OLANI MI, MÜBAREK OLANI MI İSTEMELİYİM?

Soru: Hocam Selamün Aleyküm
Bana bir arkadaş Allah'tan hayırlısını değil mübarek olanı istemenin doğru olduğunu söyledi. Sonra ben biraz düşündüm hayırlısını istemenin teslimiyet olduğunu, hayır istemenin de mübarek güzel bir şey olduğunu arkadaşa da söyledim. Ama kendi başıma fetva verir gibi oldum korktum. Mübareğini mi istemeli, hayırlısını mı istemeli öğrenmek istiyorum? Şimdiden Allah cc. razı olsun hocam.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Mübareği demek, bereketli olan demektir. Bunu söylemekte bir sakınca yoktur.
 
Lakin hadisi şeriflerde, örneğimiz ve numunemiz Muhammed aleyhisselam tarafından bize öğretilen, her işte Allah'tan hayırlısını istemenin gerekliliğidir.
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
"...Allah’ım bu işin benim dinim, geçimim ve akıbetim için hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir et ve onu bana kolay kıl. Sonra da onu hakkımda mübarek kıl. Eğer bu işin benim dinim, geçimim ve akıbetim için şerli olduğunu biliyorsan, onu benden çevir ve beni ondan uzak tut. Hayırlı olan ne ise bana onu takdir et, sonra da takdir ettiğini bana sevdir. Bu duadan sonra yapacağı işi zikrederdi.” (Buhari-Davat (48)
 
"Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.' " (Buhari, Merda, 19)
 
“Allah’ım, bana hayır ver ve benim için hayırlı olanı seç.” (Kütüb-i Site (3091)
 
"...Olur ki, hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır. Ve olur ki, sevdiğiniz bir şey de sizin için şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara 216)