MEMURUM, DEVLET DAİRESİNDE, DEVLETE AİT EŞYALARI KENDİM İÇİN KULLANMAM CAİZ Mİ?

MEMURUM, DEVLET DAİRESİNDE, DEVLETE AİT EŞYALARI KENDİM İÇİN KULLANMAM CAİZ Mİ?

MEMURUM, DEVLET DAİRESİNDE, DEVLETE AİT EŞYALARI KENDİM İÇİN KULLANMAM CAİZ Mİ?

Soru: Selamun aleyküm Hocam. Devlet dairesinde çalışıyorum memurum.

1-ÇAY-KAHVE-SU: İçecek kullanımında bizim buradan her hangi bir ücret ödenmiyor veya talep edilmiyor. Bitki çayına kadar her şey var. Sınırsız şekilde içbilirsin. Bu konuda görüşler ne yönde? 2-BİLGİSAYAR-KIRTASİYE: Bazen boş zamanımız oluyor yani herhangi bir iş olmadığı durumda bilgisayarı kullanmak açık bırakmak veya o anda odanın ışığının yanmasındaki görüşler ne yönde? mesala Kur'an'ı Kerim okumak caiz mi? yani kaş yaparken göz çıkarmak mı olur yoksa? 3-ELEKTRİK: Elektrik kullanımı hususunda da şu kadar kullanın bu kadar kullanın gibi bir kaidemiz yok. Mesala öğrenci yurdunda su ısıtıcısı kullanmayın der. Telefonu şarj etmek veya elektronik sigarayı şarj etmek husunda görüşler nedir?

Cevap: Ve aleyküm selam

1. Daire müdürünüz, böyle bir ikramın size verilmesine karşı çıkmıyorsa çay-kahve içmenizde sakınca yoktur.

2. Mesai saatleri içinde nafile ya da kaza namazı kılamazsınız, yüzünden Kur'an okuyamazsınız, ancak vazifenizi aksatmayacağı için ezberden Kur'an okuyabilirsiniz.

3. Devlet dairesinde telefonu şarjetmek caiz olsa da, Halifemiz Hz. Ömer'in, hal hatır sormak için ziyaretine gelen dostu Hz. Osman (radiyallahü anhüma) oturduğu anda, kul hakkına girmemek için devletin mumunu söndürüp kendine ait olan mumu yaktıktan sonra konuşmaya başladığını da unutmayın.

Dediğimiz fetvadır. Bu ise takvadır.

Elektronik sigarayı şarj ise keyfi hazdır ve caiz değildir. (Ayrıca sigara içmekte caiz değildir ve kul hakkıdır.)