MUSKA TAKMAK ŞİRK MİDİR?

MUSKA TAKMAK ŞİRK MİDİR?

MUSKA TAKMAK ŞİRK MİDİR?

Soru: Selamun aleyküm hocam Nasılsınız iyisinizdir inş. Hocam son günlerde kafama takılan bir konu var oğlumun boynunda muska var bazen ben de takıyorum bir kaç int sitesinde Muska takmak şirktir yazıyordu. Bu doğrumudur? Selamun aleyküm

Cevap: Ve aleyküm selam

Muska iki türlüdür:
 
Birincisi ve çokça görülen, bu işi meslek haline getirmiş olan kişilerin ücret karşılığı yazdığı efsunlu, uydurma sözlerle hazırlanmış olan kağıt parçalarıdır ki, bunları takınmak haramdır. Tesirine inanılırsa şirk olur.
 
Bu tür muskalar hakkında, Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
“(İçerisinde sihre ya da küfre ihtimali bulunan anlaşılmaz sözleri) okuyarak (hasta) tedavi etmek, muska takmak ve sevgi ilacı yapmak şirktir." (Ebu Davud, Tıb, 17)
 
İkinci tür muska ise, içeriğinde Kur'an ayetleri ve Resulullah efendimizin hadislerinde zikrettiği dualarının yazılı olduğu muskalardır ki, bunları kullanmak caizdir ve faydalıdır.
 
Bunlara Rukye, yani okuyarak tedavi etme yöntemi de denir.
 
Rukye hakkında Efendimiz aleyhisselam şöyle buyurur:
 
"Okuyarak tedavi etme usulü(nün) göz değmesinden ve zehirli böceklerin sokmasından başka (hiçbir hastalıkta, bu iki hastalık kadar olumlu tesiri) yoktur." (Buhari, Tıb 17; Müslim, İman 374)
 
Alimler, Kur'an ve Sünnette bildirilen duaları bir kağıda yazmanın ve üzerinde taşımanın caiz olduğuna delil olarak şu hadisi şerifi zikrederler:
 
Abdullah ibni Ömer (radiyallahü anhüma), Peygamberden (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle rivayet etmiştir:
 
"Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: "Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden, eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım." O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez."
 
Abdullah bin Amr, onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı. (Tirmizi, Daavat, 94)