Nakliyeci ve Işınlanma

Nakliyeci ve Işınlanma

Nakliyeci ve Işınlanma

Kuran'da, bir melîkenin tahtını, bir ülkeden başka bir ülkeye 'göz açıp kapayıncaya kadar' getirebilen bir adamdan bahsedilir;

"Kitaptan ilmi olan bir zât, 'Gözünü açıp kapamadan, ben onu sana getiririm' dedi..." (Neml 40)

Burada sözü edilen kimse, Süleyman aleyhisselamın vezîri olan hazreti Âsaf'tır.

Allah'ın böyle bir gücü, günümüzde yaşayan bir kimseye verdiğini hayal edelim;
 
Bu adam, bir nakliye firması kuruyor, ama tek başına çalışıyor.
Kamyon yok, mazot yok, eleman yok, kira yok!
Yorulmak yok, malın çürümesi riski yok.
 
Kendisine getirilen her çuvalı veya her koliyi, bir dua ile istenilen yere ışınlayabiliyor!
Kapısına bir tır dolusu çanta getiriyorlar, tırı bir anda İstanbul'dan Sivas'a yollayabiliyor.
 
Bu adam, bu özel yeteneğiyle, hiç sermayesi olmamasına rağmen, birkaç yıl içinde dünyanın en zengin adamları listesine girmez mi?
Kargo ve taşıma şirketleri, kazançlarını dibe indiren bu adamı öldürmek için en yetenekli katilleri kiralamaz mı?
 
"(Süleyman) onu (Melike'nin tahtını) yanında duruyor görünce dedi ki, 'Bu Rabbimin bir lütfudur. Şükür mü, yoksa nankörlük mü edeceğimi sınıyor..." hükmü ile sabittir ki, Allah Teâla böyle harikulade bir işi, bir mucize olarak Peygamberine vermemiş, bir kerâmet olarak Peygamberinin baş danışmanına vermiştir.
 
Yaratıcımız olan Allah, bu ışınlama nimetinin bir benzerini (İnşaallah) cennette biz kullarına da verecektir. Öyle ki, o kul, canının çektiği herhangi bir şeye 'Ol' diyecek, Allah'ımız onu var edecektir. Dünyadayken görüştüğü bir dostuna özlem duyunca onu ziyarete gitmek isteyecek, Allah onu gitmek istediği makama ışınlayacaktır.
 
Kurân'daki, "...Cennette sizin için canınızın çektiği ve istediğiniz her şey vardır." haberi, bunun bir delilidir... (Fussilet 31)
 
Bu dünyada her insanın hoşlandığı ve zevk aldığı şeyler ayrı ayrıdır. Tüm bu farklı zevklerin ortak noktası şudur ki, hepsi geçicidir.
"Onlar cehennemin hışıltısını bile duymazlar. Canlarının istediği nimetler içinde ebedi olarak kalırlar." âyeti ise, Allah'ın lütfuyla cennete giren kulların alacağı hazların geçici ve sınırlı değil, sonsuz olduğunu beyan eder.
 
Cennete ilk girecek olan insanın kelimeleriyle te'yid edeyim; (Övgüler ve selâm, âl ve ashâbına olsun!)
 
"Eğer Allah seni cennete koyarsa, orada canının her çektiği, gözünün her hoşlandığı şey bulunacaktır." (Tirmizî, Kütüb-i Sitte-14, s. 431/14)    

İlgili Video: