NAMAZLARI BEŞ VAKİT KILAMIYORUM KILMAYI BIRAKMALI MIYIM?

NAMAZLARI BEŞ VAKİT KILAMIYORUM KILMAYI BIRAKMALI MIYIM?

NAMAZLARI BEŞ VAKİT KILAMIYORUM, KILMAYI BIRAKMALI MIYIM?

Soru: Selamün aleykum hocam. Bir sorum olacaktı cevaplarsaniz çok memnun olurum. Ben 5 vakit namaz kılmaya gayret ediyor rabbime 5 vakit namazını doğru ve devamlı kılan kullarindan eyle diye dua ediyorum. Ama iş yoğunluğu bazen aşırı yorgunluktan eve geldigim zaman resmen koltukta uyuyakaliyorum bazen bir kaç vakit bazen bütün gün kilamiyorum, ne önerirsiniz çok mu günah işliyorum yarım yamalak olmuş gibi hissediyorum Rabbim affetsin beni inşallah. Annem derdi ya devamlı kıl yada kılma diye bu doğru birşey mi?

Cevap: Ve aleykum selam
 
Öncelikle, annenizin tavsiyesi kesinlikle yanlıştır!
 
İslam'da, ameli meselelerde "ya hep, ya hiç" kaidesi yoktur.
"Zararın neresinden dönersen kârdır" kaidesi vardır.
 
Allah Teala bize 5 vakit namazı farz kılmıştır. Eğer siz, tembellik ve gevşekliğinizden dolayı günün 2 vaktini kaçırırsanız, diğer 3 vakti zamanında kılacaksınız ve şeytandan farklı olduğunuzu isbat edeceksiniz.
Zira, hiç secde etmeden bir tam gün geçirirseniz, şeytandan bir farkınız kalmaz; o da secde etmedi.
 
Kalan iki vakit namaz borcunuzu da, hemen yatsıdan sonra kaza edecek ve peşinden de fatura ödemesini geç yaptığınız için Allah'a tövbe ederek günü borçsuz bitireceksiniz.
 
Şu geçici dünya hayatınızda, işinize verdiğiniz önemin aynısını sonsuz olan ahiret hayatınız için de göstermeniz gerekmez mi?
 
Tavsiyeme gelince;
 
Akşam yatış saatinizi 11 olarak sabitleyin ve sakın geç yatmayın ki sabah namazına vaktinde kalkabilesiniz.
 
Eğer sabah namazlarına istikrar gösterebilirseniz, Allah'ımız diğer dört vakitte size istikrarı ve kolaylığı verecektir...
 
Konuyla alakalı iki sohbetimi gönderiyorum: