NOELİ DEĞİL YILBAŞINI KUTLUYORUZ DİYENLERE NE DENEBİLİR?

NOELİ DEĞİL YILBAŞINI KUTLUYORUZ DİYENLERE NE DENEBİLİR?

NOEL'İ DEĞİL, YILBAŞINI KUTLUYORUZ DİYENLERE NE DENEBİLİR?

Soru: Selamun aleyküm hocam. Bir sorum olacak bazı kimseler yılbaşı kutlamaları hakkında, ben noel falan kutlamıyorum, yeni bir yıla giriyoruz onu kutluyorum gibi açıklamalar yapıyor bu kimselere nasıl cevaplar verebiliriz?

Cevap: Ve aleyküm selam

Noel'i kutlamak küfürdür. Çünkü kafirlerin dini bayramlarıdır.
 
Yeni yıla girişi, yani yılbaşını kutlamaksa kafirlerle benzeşmek olduğu için büyük günahtır.
 
Şayet kişi, bu günah değildir derse yine küfre girmiş olur.
 
İmam-ı Rabbanî hazretleri konu hakkında: “Hinduların bayram günlerine [ateşe tapınanların Nevruz günlerine ve Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına] hürmet etmek ve o zamanlarda, onların âdetlerini, onlar gibi yapmak şirk olur. Küfre sebep olur. Kâfirlerin bayramlarında, Müslümanların cahilleri, kâfirlerin yaptıklarını yapıyorlar ve bu günleri, Müslüman bayramı zannediyorlar. Kâfirler gibi, birbirlerine hediye gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını kâfirlerin yaptığı gibi süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir.” buyurduktan sonra, şu mealdeki ayeti zikreder:
 
“Onların çoğu, şirk koşmaksızın Allah’a iman etmezler.” (Yusuf 106) (Mektubat 3/41)
 
Allame İbni Abidin (rahmetullahi aleyh) şöyle der: “Ebu Hafz-ı Kebir Hazretleri buyurdu ki; ‘Bir kişi 50 sene Allâh’a kulluk etse, sonra da Nevruz gününde (Yahut Yılbaşında) bu güne saygı göstermek için bir müşriğe (yahut bir Müslümana) bir yumurta bile hediye etse kafir olur, yaptığı amelleri yok olur…’ (Reddul Muhtar)
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu: “Men teşebbehe bi kavmin fehüve minhüm” – “Kim bir kavme benzeşmeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebu Davud, Libas, 4; Müsned, 2/50)
 
Yine Efendimiz; “Sizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç kulaç uyarsınız. Onlar kertenkele deliğine girse, siz de peşlerinden girersiniz”, “Ey Allah Resûlü!, yahudi ve hıristiyanlar mı?” dedik. O da: “Ya kim?” diye cevap verdi” (Buhari, Müslim)
 
Son olarak 2. Halifemiz Ömer (radiyallahü anh)’ın sözünü hatırlatırım:
 
“Allah’ın düşmanlarının bayramlarından sakınınız!” / Emir’el mü’minîn Ömer
 
Konuyla ilgili sohbet: