RİYA VESVESESİ SEBEBİYLE HİÇBİR AMEL İŞLEYEMİYORUM NE YAPMALIYIM?

RİYA VESVESESİ SEBEBİYLE HİÇBİR AMEL İŞLEYEMİYORUM NE YAPMALIYIM?

RİYA VESVESESİ SEBEBİYLE HİÇBİR AMEL İŞLEYEMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Soru: Sevgili hocam bi konu hakkın yine görüşünüze ihtiyacım var. Şeytan bana sürekli riya vesvesesi yapıyor yaptıgım bir iyiligi düşünsem hemen riya yapıyon diyip düşündürmüyor. Camiye cemaate gitmek istiyorum sanki ben camiye girince herkes bana bakıyor bende iyi biri gibi gözüküyorum riya yapıyorsun diyor ben cok korkuyorum ibadetime riya karıştırmaktan ama cok fazla engel oluyor bu duygu bana birine birşey anlatmak istesem riya gibi görüncek diye onu bile yapamıyorum başım belada hocam yardım edebilirseniz sevinirim

Cevap: Riyanın zıddı olan ihlas, bir anda kalbi kaplamaz. Yavaş yavaş ortaya çıkan bir haldir bu. İhlasın ortaya çıkabilmesi için de, riya şüphesi ve vesvesesi olsa bile o amelde daim ve istikrarlı olmak lazımdır. Kalp sadakat gösterinde ihlas yavaş yavaş kalbi kaplayacaktır.
 
İmam Rabbani'nin İhlası Tarifi:
 
"İbadet yaparken, Allahü teâlâ emrettiği ve beğendiği için yapmaya niyet etmelidir. Bütün işlerin, iyiliklerin hep ihlas ile yapılması lazımdır. Kiminde, ihlas, kendini zorlayarak hasıl olur ve kısa bir zaman devam eder. Sonra kalbe nefsin arzuları gelir.
 
Bir ibadetin ilmini öğrenmeyenin, şartlarını bilmeyenin, yaptığı ibadet, ihlas ile yapılmış olsa da, sahih olmaz. Hiç yapmamış gibi, Cehennemde yanar. Şartlarını bilerek ve gözeterek yapanın, ibadeti sahih olur. Cehennem azabından kurtulur. Fakat, ihlas ile yapmadı ise, bu ibadeti ve hiçbir iyiliği kabul olmaz. Sevap kazanmaz." (İmam-ı Rabbani - Mektubat)
 
Vesveseleriniz ne düzeyde olursa olsun, camiye cemaate gitmeye devam edeceksiniz. Hayır yapmayı bırakmayacaksınız.
 
Okuyacak, dinleyecek ve her gün 1000 kez Allah ismini zikredeceksiniz...
 
Riya ve ihlas hakkındaki sohbetlerimi gönderiyorum:
 
Riya:
 
 
İhlas: