SABAH NAMAZINA KALKABİLMEK İÇİN DUA VAR MI?

SABAH NAMAZINA KALKABİLMEK İÇİN DUA VAR MI?

SABAH NAMAZINA KALKABİLMEK İÇİN DUA VAR MI?

Soru: Selamun aleykum hocam. İzmir'de üniversite okuyorum memlekette ailem beni sabah namazına kaldırıyordu buraya gelince sabah namazlarına kalkamıyorum. Namaza uyanmak için dua var mı? Namazda huşuyu yakalamak için neler yapmalıyım?

Cevap: Ve aleyküm selam

Sabah namazına kalkamamak, bu ümmetin gençlerini miskinleştiren en önemli nedendir.
Namazların efendisi ve en önemlisi olan bu buluşmaya kalkabilmeniz için size kavli duadan öte fiili dualarda bulunmanızı tavsiye ederim.
 
1. Namaz kılma derdi olmayan ve ilahi içtimâlardan kaçan arkadaşlarla çok samimi olmayın. Devamlı surette İslam'dan uzaklaştığınızı fark edersiniz.
 
2. Erken yatın! Cuma ve Cumartesi gecelerini parti gecelerine çevirmeyin. Gecenin 2 sinde yatan ve nefsini doyurmuş bir adamın sabah namaza kalkması beklenemez. Hafta sonundan böyle bir gevşekliğe alışmış olan nefs, hafta arası da sabah namazlarına kalkmayı reddedecektir.
 
3. Cep telefonunuzu kurun ve yattığınız yatağın uzağına, hemen bir hamlede erişemeyeceğiniz bir yere koyun. Alarmda gelen ezan sesini kapatmak için yatağınızdan kalmak zorunda kalın. Bu aynı zamanda etrafınızdaki insanlara da bir 'koğuş, kalk!' bildirimi anlamına gelir.
 
4. Kalktım artık, iş bitti sanmayın!
 
Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)'dan rivâyet olunduğuna göre Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır:
 
"Sizden herhangi biriniz uykuda iken şeytan ense kökünüze üç düğüm atar. Her bir düğümü bağladıkça: "Sen yat yat, daha gece uzundur" diyerek attığı düğümün üzerine eliyle vurur. Eğer bir kimse uykudan uyanır da Allah'ı zikreder, hatırlarsa bu düğümlerden biri çözülür, abdest alırsa biri daha çözülür, namaz kılarsa birisi daha çözülür ve zinde ve neşeli olarak ve tertemiz bulunarak, sıklet ve tembellik gibi şeylerden uzak olarak sabaha çıkmış olur. Böyle yapmayıp da güneş doğuncaya kadar gaflet üzere yatarsa, vücudu habis ve tembel olarak sabaha çıkmış olur." (Buhari, Teheccüd, 12 Müslim, Müsâfirîn, 207; Ebû Dâvud, Tatavvu', 18.)
 
Abdullah ibni Mes'ud (radıyallahu anh)'dan gelen rivayette ise Efendimiz aleyhisselam'ın huzurunda geceden uykuya dalarak tâ güneş doğuncaya kadar uyuyup sabah namazına kalkmayan kimse zikredilse:
 
"O kimsenin kulağına şeytan işemişdir" buyururlardı." (Buharî, Teheccüd 13)
 
5. Şimdi kavlî dua sırası: Yatarken abdestli yatın. Ellerinizi birleştirin ve üç dua okuyun: Âyet-el Kürsî, Felak, Nâs.
 
Ellerinize üfleyip bedeninizi meshedin ve şöyle dua edin: 'Allah'ım! Şeytanıma karşılık iki meleğini görevlendir ki, beni sabah namazına kaldırsınlar. Huzurunda bulunayım, gafillerden olmayayım.'
 
“Ailene namazı emret; sen de namaza sabır ve sebatla devam et.” (Taha 132)