SAİDİ NURSİYE RADİYALLAHÜ ANH DENİLİR Mİ?

SAİDİ NURSİYE RADİYALLAHÜ ANH DENİLİR Mİ?

SAİDİ NURSİ'YE RADİYALLAHÜ ANH DENİLİR Mİ?

Soru: Hocam bizim burada nurcu kardeşler var, ilimsiz kalmamak için oraya gidiyorum. Onlar dua ederken kulağıma şu takıldı. Said Nursî diyor duada sonra radiyallahu anh diyor. Said Nursiye radiyallahu anh demek ne derece doğrudur?

Cevap: Selamü aleyküm
 
Alimler, radiyallahu anh(Allah ondan razı olsun) duasını sahabe efendilerimiz (radiyallahü anhüm) için kullanmışlardır.
 
Yine ulemanın kitaplarında, vefat etmiş olan alimlere rahmetullahi aleyh(Allah'ın rahmeti üstüne olsun) ya da rahimehullah(Allah ona merhamet etsin) duaları kullanılır.
 
Peygamberlerin ismi zikredilince de, aleyhisselam(selam üstüne olsun) duası kullanılır.
 
Son Peygamberin adı zikredilince, aleyhisselatü vesselam(övgüler ve selam üstüne olsun) ya da sallallâhu aleyhi ve sellem(Allah'ın övgü ve selamı onun üzerine olsun) demelidir.
 
Resulullah sallallahü aleyhi ve sellemin ismini işitenin ömründe bir defa salevat getirmesi farz, okuyunca, yazınca, söyleyince, işitince, ilkinde söylemek vacip, tekrarında müstehaptır. (Redd-ül-muhtar)
 
Zira Kur'an, "Allah ve melekleri, Resule salat ediyor. Ey iman edenler, siz de salat edin." buyuruyor. (Ahzab 56)
 
Efendimiz de, "Bana bir salat getirene, Allah ve melekleri 70 salat getirir." buyuruyor. (Ahmed - Müsned) (Allah'ın övgü ve selamı onun üzerine olsun)
 
Her dua yerli yerince yapılmalıdır.
 
Said-i Nursi, bir Ehli Sünnet alimidir. Rahmetullahi aleyh duası yapılması uygun olur. (Allah'ın rahmeti onun üstüne olsun)