SİİRTTE İMAMIM CEMAAT İNATTAN CAMİYE GELMİYOR

SİİRTTE İMAMIM CEMAAT İNATTAN CAMİYE GELMİYOR

SİİRT'TE İMAMIM. CEMAAT İNATTAN CAMİYE GELMİYOR...

Soru: Selamun aleykum hocam. Siirt Eruhta 8 hanelik bir köyde imamlık yapıyorum. Köy ikiye bölünmüş durumda, muhtarlık kavgasından dolayı camiye 1 kişi geliyor. Namaz kılan evinde kılıyor bu benden önceki imam zamaninda da öyleymiş. Birşeyler yapıp cemaati çoğaltmak istiyorum sizin gibi anlatma kabiliyetim de yok. Anlatsam da insanları bir araya toplamak sıkıntı. Çocuklar bi şekilde şekerle çikolatayla tamam ama yetişkinler için ne tavsiyeniz olur. Birşeyler yapamamak canımı sıkıyor. Birde buralarda hatimmiş mukabeleymiş hiç bilen yok yani Kur'an'a gereken değer verilmiyor kendi başıma boş camide hatim indiriyorum yinede Allahın evidir diyorum en azından melekler dinler diyerek kendimi teselli ediyorum. Hocam sıkıntım büyük yardımcı olun Allah rızası için bişeyler yapmak, aldığım parayı haketmek istiyorum ne tavsiyeniz olur? Duanızı eksik etmeyin. Allaha emanet...

Cevap: Ve aleyküm selam

Gelen insan sayısı önemli değildir. Hizmet yaptığınız yere bir kişi bile gelse, o bir kişiye sanki yüz kişi gelmiş gibi sohbet vermek, namaz kıldırmak ve derdine ortak olmak sorumluluğunuz vardır.

Bu derviş, zulüm yıllarında, 10 sene boyunca evlerde 10 kişiye sohbet vermiştir. Ne bir kişi arttı ne bir kişi eksildi. Ancak burada önemli olan, gelen kişilerin adedi değildi. Mühim olan, bizim cihad edip etmediğimizdi.

Sizi de bu dertlenmenizden dolayı samimi görüyorum. Ümidinizi sakın kaybetmeyin. Allah bir tesir verirse, dilinizdeki düğümü bir çözerse, çok uzak beldelerden bile sizi dinlemeye müslümanlar gelecektir. Bu Rabbimiz için çok kolaydır.

Size tavsiyem, Cuma günleri vereceğiniz vaazlara çok iyi hazırlanın, cemaat olmanın, namazı cemaatle kılmanın önemine dair ayet ve hadisleri toplayın ve cemaate açıklayın. Bu insanların çay içtiği ve toplandığı yer neresiyle her gün bir çay içmeye gidin ve bir vesileyle 5-10 dakika bile olsa sohbet edin. Yavaş yavaş ilme meraklanmaları başlayacak ve sizi sorularla rahatsız edeceklerdir. Sonrasında çözdüğünüz her bir sorun için, Allah'ın sevgisi hem onların, hem sizin kalbinizi dolduracaktır.

Ebu Hüreyre (radiyallahü anh)’den rivayet edildiğine göre Resulullah (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kim bir müslümandan dünya kederlerinden bir keder giderirse, Allah, ondan ahiret günü kederlerinden bir keder giderecektir. Kim de müslümanı örterse, Allah onu dünya ve ahirette örtecektir. Ve kim bir fakir borçluya kolaylık gösterirse, Allah ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterecektir. Kul, (din) kardeşinin yardımında olduğu müddetçe Allah da onun yardımcısıdır. Kim bir yola giderek onda ilim ararsa, bu çalışması sebebi ile Allah ona Cennete giden bir yolu kolaylaştıracaktır. Allah’ın evlerinden birisinde toplanıp Kur’an okuyarak onu birbirlerine öğreten her cemaatı melekler ziyaret eder, onların etrafından dönerler, o toplumun üzerine iç huzuru ve rahatı iner, ilahi rahmet onları kaplar, katında bulunan melekler yanında Allah onları (övgü ile) anar. Ameli yüzünden geri kalan bir kimse nesebi (nin şerefi) ile sür’at alamaz.” (İbni Mace / 1. cilt syf. 389)