ÜNİVERSİTEDE KIZ ERKEK KARIŞIK DERS GÖRMEK VE İNTERNETTEN FLÖRT ETMEK CAİZ MİDİR?

ÜNİVERSİTEDE KIZ ERKEK KARIŞIK DERS GÖRMEK VE İNTERNETTEN FLÖRT ETMEK CAİZ MİDİR?

ÜNİVERSİTEDE KIZ ERKEK KARIŞIK DERS GÖRMEK VE İNTERNETTEN FLÖRT ETMEK CAİZ MİDİR?

Soru: Hocam Allah sizden razı olsun. Kısaca 2 tane soru sormak istiyorum. Kızların üniversitede kadın erkek karışık bir şekilde ilim tahsil etmesi caiz midir? Örneğin psikoloji bölümü insanlığa da çok faydası dokunacak bir bölüm. iyi hizmetler de yapılabilir. bir bayan olarak bu taşın altına elini koymak mantıklı mıdır? 2. side hocam evlenme teklifleri geliyor mesela köyden tanıdığımız iyi bir kişi, ahlaklı içkisiz kumarsız sigarasız biri facebooktan eklemiş konuşmak istiyor. aileye müracaat yok bunu da geçtim en azından bir aracı olsa diyorum. böyle yaklaşan kişilerin samimiyetine güvenilebilir mi? Bazen düşünüyorum acaba ben mi çok abartıyorum diye zaten tanıyorsun iletişim için bu yolu seçmiş diyorum. böyle durumlarda tavrımız nasıl olmalıdır? karşımıza çıkanın doğru kişi olduğunu nasıl anlarız bir yol yok mudur?

Cevap: Selamün aleyküm
 
1. Dinimizde, Kur'an ve sünnetin emri olduğu için haremlik selamlık uygulaması vardır. Kadınlar ve erkekler, hiçbir yerde aynı ortamda bulunamadığı gibi, okullarda da yanyana bulunmaları haramdır. Kızlar ve erkeklerin ayrı olarak ders gördükleri başka bir okula geçmek mümkün değilse, öğreniminiz bitinceye kadar bulunduğunuz okulda okumaya devam edin, bırakmayın.
 
2. İslamiyette, kız istemenin yolu internetten flört etmek değildir. Talip olan kişi bir aracıdan ricacı olur ve niyetini belli eder. Bayan kişi olumlu bakıyorsa bir görüşme yaparlar. Görüşmede, anlaşılabileceği kanaati hasıl olursa, erkeğin annesi kızın annesine bir ziyarette bulunur. Aileler de anlaşırsa, uygun bir zamanda kız istenmeye gidilir.
Buna halk arasında 'görücü usulü evlilik denir' ve temeli sünnete dayanır.
 
Bu tür evliliklerde olan boşanma ihtimali, flört ederek yapılan evliliklerdeki boşanma rakamlarından çok daha azdır. Hem imanınız, hem aile namusunuz için internet üzerinden kimseyle görüşmeyin.
 
Evlilik görüşmeleri hakkında yaptığım bir sohbetimi gönderiyorum. Rabbim hakkınızda hayırlı olanı nasib etsin.
Vatana ve ümmete faydalı olun inşaallah...