VADELİ SATIŞ FAİZE GİRER Mİ?

VADELİ SATIŞ FAİZE GİRER Mİ?

VADELİ SATIŞ FAİZE GİRER Mİ?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Bazen dükkanda satış yaparken örneğin peşin alırsan şu fiyat, 15 gün sonrası için bu fiyat, 1 ay sonra ödeyeceksen bu fiyat şeklinde satış yapılıyor. Bu da faiz veya benzeri haram bir duruma girermi?

Cevap: Ve aleyküm selam

Bir kimse satılık bir eşyası için 'Peşin fiyatı şu kadardır, veresiye fiyatı da bu kadardır' dese, yani hem peşin, hem vadeli fiyattan söz edip, sonrasında bir fiyat üzerine anlaşma yapılsa, bu akid caiz olur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, akdin, tesbit edilen peşin veya vadeli fiyatlardan biri üzerinde kesin bir anlaşma ile yapılmasıdır.

İmam Serahsî'nin meşhur eseri el-Mebsut'ta, tarafların peşin veya vadeli olarak tek bir fiyat üzerinde anlaşarak ayrılmaları şartıyla, vâde farkı bahis mevzuu olan akitlerin caiz olduğu ifade edilmektedir:

"Alıcı ile satıcı satış muamelesi yaparken, satıcı, bu mal veresiye olarak şu fiyata, peşin olarak şu fiyata dese veya bir ay sonra ödersen şu fiyata, iki ay sonra ödersen şu fiyata dese de iki fiyattan birisi üzerinde anlaşmadan muameleyi tamamlamış olsalar, böyle bir satış işi caiz değildir. Resul-i Ekrem Efendimizin iki şart üzerine yapılan satışı yasaklamış olması da bundan dolayıdır. Fakat peşin veya vadeli fiyat üzerinde anlaşıp, bu şekilde muameleyi tamamlasalar ve ayrılsalar, bu satış caizdir. Çünkü her iki taraf da, fiyattan birisi üzerine anlaşmış bulunmaktadırlar." (el-Mebsût, 13/8)