VEFAT EDEN BABAMIN KABRİNDEKİ MERMERLERİ KIRDIM DOĞRU MU YAPTIM?

VEFAT EDEN BABAMIN KABRİNDEKİ MERMERLERİ KIRDIM DOĞRU MU YAPTIM?

VEFAT EDEN BABAMIN KABRİNDEKİ MERMERLERİ KIRDIM. DOĞRU MU YAPTIM?

Soru: Selamun aleyküm hocam. videolarınızı eksiksiz takip ediyor, öğreniyor ve amel etmeye çalışıyorum. Allah sizden razı, bizlere de yardımcı olsun. hocam bugünkü yaşadığım hadiseyi size anlatmak ve görüşlerinizi almak istiyorum. olay şu; yaklaşık bir buçuk sene önce babam vefat etti. Allah rahmet etsin. çok sevilen ve hatırlı bir insandı. bana sürekli olarak "babana mevlüt okutmayacak mısın, yemek dağıtmayacak mısın, kabrini yaptırmayacak mısın diye soruyorlardı. sürekli ona dua ettiğimi, onların da dua etmelerini söylüyordum. yemek dağıtmayacağımı, zaten herkesin halinin vaktinin yerinde olduğunu, 2 fakiri doyuracağımı söyledim ve yaptım. Allah kabul etsin inşallah. mezarlık konusuna gelince; rahmetliyi ellerimle mezara koyduğum günden beri islami usule göre mezarlık yapacağımı, Hz Osman'ın mezarının taşlardan olduğunu ve böyle yapacağımı söyledim. bugün duydum ki arkadaşları bizden habersiz ve rızamız olmadığı halde, en pahalı mermerden mezarlık yaptırmışlar. niye yaptınız dediğimde " koca müdüre böyle mezar yakışır, 4 taşla mezar olmaz, ayıp oluyordu bi mezar yaptırmadınız" şeklinde cevaplar aldım. sadede geleyim; 1. dinimize uygun olarak, kabir belli olacak şekilde on taşla çevirmek istedim. 2. babamın arkadaşları gösteriş peşindeler. zaten kullandıkları kelimelerden bu sonuç ortaya çıkıyor. sonuç olarak, haberi alır almaz mezarlığa gittim ve mermer yapıyı kırıp temizledim, kabri eski haline getirdim. baba dostları da bana sırt çevirdiler. (hiç derdim değil) tüm bunları sırf Allah rızası için, peygamberime benzemek için yaptım.(Peygamberimizle Hz Ali'nin kıssasını biliyorum). İnşallah Rabbim kabul eder. Hocam çok okuyan, ehli sünnet hocalarla sohbet eden biriyim. doğru yaptığımı biliyorum. size durumu anlatıp yorumunuzu almak istedim. hatta sohbetinizde bu konuya değinirseniz sevinirim. ilginize çok teşekkür ederim. Rabbim imanımızı korusun.

Cevap: Ve aleyküm selam güzel kardeşim

Muhammed aleyhisselam'ın sünnetinde kabrin yüksekliği bir karıştır.
İmam Şafii’nin rivayet ettiğine göre, Hz. Cabir: “Peygamber Efendimizin kabrinin yüksekliği bir karış olduğunu” belirtmiştir. (V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/523)
 
Bundan yükseği dinde mekruh olarak bildirilmiştir.
 
Muhammed aleyhisselam buyurdu:
 
“Tarumar etmediğin hiçbir heykel ve düzeltmediğin hiçbir yüksek kabir bırakmayasın.” (Müslim, Cenaiz, 93; Ebu Davud, Cenaiz, 68; Tirmizî, Cenaiz, 56; Nesai; Cenaiz, 99, Ahmed b. Hanbel, 1/96, 129)
 
Alimlerin bir kısmı, bu hadise dayanarak kabirlerin toprak seviyesinden yükseltilmesini mekruh saymışlardır.
 
İmam Şafii de: "Ben bir kabrin, basılmaması ve üzerinde oturulmaması için kabir olduğu bilinecek miktardan daha fazla yükseltilmesini mekruh görüyorum." demiştir. (Tirmizi, Cenaiz, 56)
 
Kabirler üzerine kümbet ve türbe yapma konusunda İslam alimlerinin çoğunluğu şöyle demişlerdir:
 
Kabir üzerine, ev, türbe, kümbet, medrese veya mescid ya da duvarlı oturma bahçesi yaptırmak, eğer bunlarla ziynet ve övünmek kastedilmiyorsa mekruh olmakla beraber haram olmaz; eğer, övünme ve ziynet kastedilirse haram olur.
Umuma aid olan mezarlıkta türbe yaptırmak meşru değildir. Eğer, mezar müteveffanın mülküne dahil ise, onun üzerine türbe yaptırmak mekruh olur. (el-Cezîrî, 1/536)