YILLARDIR DUA EDİYORUM AMA HİÇBİR DUAM KABUL OLMADI BU NEDENDİR?

YILLARDIR DUA EDİYORUM AMA HİÇBİR DUAM KABUL OLMADI BU NEDENDİR?

YILLARDIR DUA EDİYORUM AMA HİÇBİR DUAM KABUL OLMADI. BU NEDENDİR?

Soru: Esselamu aleykum. Hocam yıllardır dua ediyorum ama hiçbir duam kabul olmuyor. bütün kesin kabul olur denilen duaları, efendimizin dualarını, ismi azam dualarını ve diğer tüm duaları ettim. kendi kelimelerimle de çok yalvardım tüm samimiyetimle ama olmuyor. ne hacet namazı fayda veriyor ne diğer namazlar. duayla ilgili bütün ilimleri biliyorum, ayetleri hadisleri ehlullahın sözlerini vs. o yüzden elhamdulillah bilgi eksikliğinden sormuyorum bunu size. hocalara da sordum ama onlar da çözüm getiremediler. bildiğim şeyleri tekrarladılar bana. benim derdim isteklerimin verilmemesi değil, hiçbir duama icabet olunmaması. birçok şey için birçok kez dua ettim ama hiçbiri olmadı. varsın olmasın. ama bir karşılık da göremedim problem bu noktada başlıyor. işlediğim bir günah da yok ki günahlarıma keffaret oluyor diyeyim. veya gecikerek de icabete erişmiyor ki gecikmesi hayırlıdır diyeyim. kandil gecelerini, kadir gecelerini de değerlendirdim ama yine de en ufak bir karşılık gelmedi. Allah'ın rahmetinden ümidimi hala kesmedim. ama bir çözüm arıyorum bu duruma. icabet olunmaması bir yana neden icabet olunmadığını da bilmiyorum bilsem derdim hafifleyecek. kuran-ı kerimi defalarca okudum hadisi şerifleri okudum ama bir cevap bulamadım. acaba bilmeden bir günah işledim de Rabbim bana darıldı mı diye düşünüyorum. aklıma başka bir açıklama gelmiyor. neden ilahi lütuftan mahrum bırakılıyor olabilirim? isteklerim gerçekleşmiyor diye dert yanmıyorum hocam, tek derdim neden hiçbir duama icabet olunmuyor? kendi kendime çok düşündüm bunu. ve çözüm olarak Allah'tan haberli bir veliye ihtiyacım olduğuna karar verdim. ki bana neden böyle olduğunu açıklasın. diğer bir çözümüm ise duası müstecab bir insanın benim için dua etmesi. ama iki çözüm için de tanıdığım bir kimse yok. işte böyle bir durum içindeyim ne yapmalıyım? Allah razı olsun

Cevap: Ve aleyküm selam

"Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler." (Bakara 186)

Bu ayeti okuduktan sonra, şu soruyu kendinize sorun:
Her dua ettiğimde, Allah beni duyar mı, duymaz mı? Cevabınız, sıfır şüpheyle, 'kesinlikle duyar' olmalıdır.
 
Hemen peşinden bir soru daha sorun kendinize:
Allah, istediğim bir şeyi hemen yaratabilir mi, yaratamaz mı?
"O (Allah), her şeye hakkıyla gücü yetendir." ayeti kulaklarınızda çınlamalıdır şimdi de... (Mülk 1)
 
"Dua, ibadetin özüdür" buyurmadı mı Peygamberimiz?
Kopan ayakkabı bağınıza kadar herşeyinizi Allah'tan isterken, öncelikle bu yaptığınızın tıpkı namaz kılmak gibi bir ibadet olduğunu unuttunuz mu yoksa? (Tirmizi, Da’avat 1)
 
Resulullah (salallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin; hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar…” (Tirmizî, Daavât 149, (3607, 3608)
 
Dua ederken, başlangıç edebine dikkat ediyor musunuz?
 
"Biriniz dua ederken, Allahu Teâlâ'ya hamd u senâ ederek başlasın, sonra Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salât okusun, sonra da dilediğini istesin" (Tirmizî, Daavat 66,(3473, 3475); Ebû Dâvud, Salât 358, (1481); Nesâî, Sehv 48, (3, 44)
 
Dua ederken, diliniz ezberden mi okuyor; kontrol edin, kalbiniz yaptığınız dua ile mi, başka şeylerle mi meşgul?
 
"Allah'a duayı, size icabet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki Allah celle şanuhu (bu inançla olmayan ve) gafletle (başka meşguliyetlerle) oyalanan kalbin duasını kabul etmez." (Tirmizi, Da'avat 66, (3474)
 
Duaların hemen karşılık bulmamasının bir sebebi de, kulun duadan sonra acele etmesidir. Sizin aceleniz var mı?
 
“Acele etmediği müddetçe her birinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim, duamı kabul etmedi.” (Buhârî, Daavât, 22.)
 
Kabul olmamasının bir diğer sebebi, devamlı günah işlemek ve akraba ziyaretlerini kesmektir. Akrabalarınızla aranız nasıldır?
 
“Kul, günah talep etmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe, duası icâbet görmeye (kabul edilmeye) devam eder.” (Müslim)
 
Ya da dualarınızın karşılığı ahirete saklanıyor ve Allah, burada istediğinizden binlerle misli daha fazlasını size orada vermeyi murad etmiş, nereden biliyorsunuz?
 
“Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.” (Tirmizî, Daavât 145)
 
Şu halde size düşen, hemen karşılık almak için dua etmek değil, Allah'a kulluk vazifeniz olduğu için ısrarla duayı sürdürmektir.
 
Allah katında bir değeriniz olsun istiyorsanız, hiç yorulmadan ve ümidinizi kesmeden dua etmeye devam etmelisiniz...
 
"De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan 77)
 
Dualarınızın kabul olması için size dua edeceğim...
 
Konuyla alakalı eski bir sohbetim: