30 YAŞINDAYIM VE EVLENMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

30 YAŞINDAYIM VE EVLENMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

30 YAŞINDAYIM VE EVLENMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

Soru: Selamun Aleykum hocam size bir şey sorucam 30 yaşındayım maddi durumum iyi avukatım askerliğimi yaptım bir yıl önce başımdan bir nişan geçti bitti kendi fikrimce bir insan 25-30 yaş arası evlilik yaşanır geç kaldığımı düşünüyorum etrafıma bakıyorum benim yaşımdakiler çor çocuk sahibi ve evliliğe hiç hevesim ve isteğim yok ne cinsel olarak ne manevi olarak sizce ne yapmalıyım geç kaldım mı bazı şeyler için yoksa kendime uygun birini bulup evleneyim mi şimdiden teşekkur ederim.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Sağlığınız ve maddiyatınız yerinde ise evlenmemeniz caiz değildir. Hele ki çıplaklığın ve kadın teşhiri ve satıcılığının bu kadar medeni yollarla(!) yapıldığı şu ahir zamanda, nefsinizi zina ve fuhşiyattan uzak tutabilmek ve imanınızı koruyabilmek için muhakkak evlenmelisiniz.
 
Kötü bir nişanlılık dönemi nedir ki? İnsanlar evlenip boşanıyorlar ve yine de Allah'tan ümit kesmiyor, dini usullerle yine eş arıyorlar.
Siz de ailenize evlilik niyetinizi bildirecek ve kapınızı bu hayır yoluna kapatmayacaksınız.
 
Konu hakkındaki ayet ve hadisleri nakledeyim ki durumun ciddiyetini anlayın:
 
İçinizdeki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah onları lütfü ile zenginleştirir. Allah lütfü bol olandır, bilendir.” (Nur 32)
 
İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen Kavim için dersler vardır.” (Rum 21)
 
Resulullah (aleyhisselatü vesselam) şöyle buyurmuştur: “Evlenmek benim sünnetimdir. Her kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz, zira ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övünürüm.
(Kenz’ul-Ummal, 44407)
 
Resulullah (aleyhisselatü vesselam) şöyle buyurmuştur:
Genç yaşta evlenen her gencin şeytanı şöyle feryat eder: Vay olsun ona, vay olsun ona! Dinini üçte ikisini benden korudu.” O halde kul dinin diğer üçte birisi için de Allah’tan korkmalıdır.” (Bihar, 103/221/34)
 
Resulullah (aleyhisselatü vesselam) şöyle buyurmuştur:
Kul evlendiği zaman dininin yarısını kemale erdirmiş olur. Dininin diğer yarısını korumak için de Allah’tan korkmalıdır.” (Kenz’ul-Ummal, 44403)
 
Resulullah (aleyhisselatü vesselam) şöyle buyurmuştur:
“En kötüleriniz, bekarlarınızdır. Evli insanın iki rekat namazı, evli olmayan insanın kıldığı yetmiş rekat namazdan daha hayırlıdır.” (Kenz’ul-Ummal, 44448)