ADETLİ KADIN TIRNAK KESEBİLİR Mİ DİĞER TEMİZLİKLERİNİ YAPABİLİR Mİ?

ADETLİ KADIN TIRNAK KESEBİLİR Mİ DİĞER TEMİZLİKLERİNİ YAPABİLİR Mİ?

ADETLİ KADIN TIRNAK KESEBİLİR Mİ, DİĞER TEMİZLİKLERİNİ YAPABİLİR Mİ?

Soru: Selamun aleykum hocam. Hayızlı kadın gusul alacağı zaman tırnak kesebilir mi? Bir de diğer temizliklerini yapabilir mi. Allah razı olsun.

Cevap: Ve aleyküm selam

Tırnak kesmek ve tüy yolmak gibi cünüpken yapılması mekruh olan işler, adetliyken de yapılması mekruhturlar.
 
Âdetli, lohusa ve cünübün yapması haram olan şeyler bölümlerine bakıldığında, vücutlarından tüy yolmaları, traş etmeleri, ya da tırnak kesmeleri gibi temizliklerin sayılmadığını görürüz. Bu da bu davranışların, bu halde iken haram olmadığını gösterir. Ancak helâl olduğunu da söyleyenler de yoktur. Hattâ Gazâlî, öbür dünyadaki dirilme bedenen olacağından (haşr-ı cismani) ve bu dünyada iken insandan kopan her parça; orada koptuğu yere yeniden takılacağından, bu hallerde iken tüy yolmaları mekruh olduğunu söyler. (Hindîyye V/358)
 
Bazı fetva kitaplarında da: "Cünüpken vücudundan tüy koparılmayacağını da bilmek gerekir." denir. (Nemenkânî, N/206)
 
Ancak koltuk altı; kasık ve tırnak temizliğinin kırk gün geciktirilmesinin tahrimen (harama yakın) mekruh olduğunu düşünürsek diyebiliriz ki, temizlik süresi kırk günü aşmayacaksa, âdetli; lohusa ve cünübün vücudundan bir şey koparmaması gerekir. Aşacaksa "zararların hafif olanını" seçer ve bu tür temizliklerini yapabilir. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)