AHİRETTE, DÜNYADAYKEN ŞÖHRETLİ OLANLAR YİNE TANINMIŞ MI OLACAK?

AHİRETTE, DÜNYADAYKEN ŞÖHRETLİ OLANLAR YİNE TANINMIŞ MI OLACAK?

AHİRETTE, DÜNYADAYKEN ŞÖHRETLİ OLANLAR YİNE TANINMIŞ MI OLACAK?

Soru: Selamün aleyküm hocam, inşaAllah afiyettesinizdir. Bir sorum olacakti. Bi süredir kafami kurcaliyor bu konu. Ahirette acaba bu dünyadaki ünvanlar, şöhret sıfırlanacak mı yoksa orda da mesela Muhammed Ali'yi gördügümüzde "Aaa bak bu Muhammed Ali! Bu Fatih Sultan Mehmed! Aa bak bu dünyadaki en iyi doktordu!" diyecekmiyiz? Hem normal geliyor bu düşünce hem de haksizlikmis gibi. O zaman dünyadaki garipler orda da taninmayacak bu mantikla yola cikarsak. Beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim hocam. Allah razi olsun.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Ahiret aleminde, aynen buradaki hafızamızla, buradaki ruhumuz, kalbimiz ve duygularımızla diriltileceğiz. Yaptığımız her şeyi ve tanıdığımız herkesi hatırlayacağız.
 
Hesap verinceye kadar, mahşer gününün dehşetinden kimseyle ilgilenemeyecek ve sadece kendi derdimize yanacağız.
Ancak hesabı verdikten sonra eğer Cennetlik isek, tanıdığımız bazı isimleri söyleyip Allah'tan bu kişinin şu anki durumunu bana göster diye niyazda bulunacak ve o ünlü ya da ünsüz kişilerin son durumunu öğrenecebileceğiz.
 
İki grubun görüşmesini Allah Teala Kur'an'da şöyle anlatıyor:
 
"Onlar Cennetlerdedirler; birbirlerine sorarlar. Suçlu-günahkarları; 'Sizi şu Cehenneme sürükleyip iten nedir?' Onlar: 'Biz namaz kılanlardan değildik.' dediler. 'Yoksula yedirmezdik. (Batıla ve tutkulara) dalıp gidenlerle biz de dalar giderdik. Din (hesap ve ceza) gününü yalan sayıyorduk. Sonunda yakîn (kesin bir gerçek olan ölüm) gelip bize çattı.'" (Müddessir 40-47)
 
Elbette ki Cehennemdekilerin, Müslüman ise ateşten çıkıncaya kadar böyle bir arzusu olamayacak.
 
"Haksızlıkmış gibi" demişsiniz; hayır, haksızlık değil...
 
Bruce Lee'yi ele alalım.
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dövüşçüsü olduğu söyleniyor.
Adına her yıl anma törenleri düzenleniyor. Hakkında onlarca yüksek bütçeli film yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.
Tüm dünya tanıyor ama boş...
Bu süper ünlü kişi, İslam'a inanmadan kafir olarak ölmüştür.
Ebedi hayatın Cehennem olduktan sonra, bütün dünya seni sahte bir tanrı yerine koyup tapınsa bile bundan hiçbir fayda sağlayamazsın değil mi?
 
Dünyada hiç şöhreti tatmamış, hiç bilinmeyen nice Müslümanı Allah Teala mahşer günü tüm insanlığa övecek ve tanıtacaktır.
Ücret olarak da Cennetini ve Cemalini ona verecektir.
İşte en büyük ve kesintisiz ödül de budur.
 
"Allah, şöyle diyecek: “Bugün, doğrulara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gündür.” Onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları Cennetler vardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu büyük başarıdır." (Mâide 119)

kerem önder fetvalar