BEDELLİ ASKERLİK CAİZ Mİ?

BEDELLİ ASKERLİK CAİZ Mİ?
BEDELLİ ASKERLİK CAİZ Mİ?
 
Soru: Selamünaleyküm hocam. Eşim bedelli askerlik yasası kesinleşirse bedelli askerlik yapacak. 28 günlükte askerlik süresi var. İşten çıkıp tazminatını alacak gerisinide bir şekilde halledeceğiz inşallah. Böyle birşey uygun olur mu?
Bedelli askerlik yada çıktığı iş yerinden tazminat alması uygun mudur? Bu arada videolarınızı dinliyorum ve eşime de dinletiyorum, Rabbim sizden razı olsun.
(İnstagram adresinize de attım ama nereden baktığınızı bilemedim)
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Devletin, mali gelire ihtiyacı olduğu durumlarda bedelli askerlik kanunu çıkarttığında para gücüyle devlete destek verebileceklerin bu kolaylıktan faydalanmaları ve bedelli askerlik yapmaları caizdir.
İşyerinden tazminatını da alabilir, bu hakkıdır.
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
“Allah, tek bir ok sebebiyle üç kişiyi cennete koyar:
1- Onu yapan; yeter ki bunu hayır maksadıyla yapsın.
2- Oku atan.
3- Oku atacak olana ulaştıran.” (Ebu Davud, Cihad, 24)
 
Burada devlet hazinesine bedelli ücreti verecek olanlar, "oku atan" mücahid kadar değerli olamasalar da, "oku yapan" ve "oku atacak olana ulaştıran" sınıflarına girecek ve vatan savunması için elle tutulur birşeyler yapmış olacaklardır.
 
Lakin bu gençlere, kışlaya hiç gitmeden teskere verilmesi yerine, düşmanlarımızın bu kadar planlı pusular kurduğu şu günlerde, 20 ya da 40 gün bile olsa temel silah ve savaş eğitimleri verilmesinin zaruri kılınmasını da devletimize tavsiye ediyorum.