BEN CENNETİ İSTEMEM GİBİ SÖZLER SÖYLEMEK KÜFÜR MÜDÜR? - VAHDETİ VÜCUD

BEN CENNETİ İSTEMEM GİBİ SÖZLER SÖYLEMEK KÜFÜR MÜDÜR? - VAHDETİ VÜCUD

BEN CENNETİ İSTEMEM GİBİ SÖZLER SÖYLEMEK KÜFÜR MÜDÜR? - VAHDETİ VÜCUD

Soru: Hocam selamun aleyküm ve Rahmetullahi. Hocam ”Ben cenneti istemem Allah'ı göreyim yeter, Allah bana kafi” gibi sözler söyleyen elfaz-ı küfür söylemiş oluyor yani dinden çıkıyor. Ama Yunus Emre hazretlerinin şöyle bir şiiri var; ”Cennet cennet dedikleri , birkaç köşkle birkaç huri , isteyene ver onları , bana seni gerek seni ” diye. Hocam benim kafam karıştı. Tabi ki de Yunus Emre büyük bir aşık insan bu şiirde ne demek istemiş anlamadım. Sizin bu konuda fikriniz nedir ? Allah razı olsun , iyi günler hocam..

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Allah'ın, mü'minlere vadettiği en özel nimet yeri olan Cenneti hafife almak olur bu sözler...
 
Evet, Cenneti istemem ya da Cennete bana lazım değil türünden sözler, o manevi yakınlığa erişememiş olan avama küfürdür; vasıl olmuş olan mukarrebe, aşıka ise küfür değildir.
 
Bizler, Muhyiddin-i Arabi, Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Yunus Emre gibi sufileri, Allah'ın dostları olarak kabul ederiz.
 
Kitaplarında geçen Vahdeti vücud akidesine dair olan ve avamın söylemesi caiz olmayan sözlerini, o makam ve üzerinin ehli olan alim sufilere (İmamı Rabbani gibi) tevdi eder ve bu zatlardan hiçbirini tekfir etmeyiz...
 
Zira;
 
"Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur." (İsra 36)
 
İlgili Sohbetlerim: