RESİM VE SURET ÇİZMEK CAİZ MİDİR?

RESİM VE SURET ÇİZMEK CAİZ MİDİR?

RESİM VE SURET ÇİZMEK CAİZ MİDİR?

Soru: Hocam Selamun Aleyküm. Bir sorum olacaktı. Kalem ile sûret veya resim çizmek caiz midir? Bu konu ile ilgili ihtilaflı fetvalar var, kafa karıştıracak cinsten cevaplarsanız sevinirim Allah razı olsun.

Cevap: Ve aleykum selam

İslamiyette resim çizmek caizdir, canlı resmi çizmek (insan ya da hayvan) haramdır!

Canlıları yaratmak ve şekil vermek Allah'a mahsustur. “Andolsun ki sizi yarattık. Sonra size şekil verdik…” (A'raf 11)

Konu hakkında, Allah'ın Peygamberinin açık buyruklarına bakalım (Övgüler ve selam üstüne olsun):

Aişe (radiyallahu anha) şöyle dedi:

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bir seferden geldi. Ben de üzerinde resimler bulunan bir perdeyi rafın üzerine örtmüştüm. Rasulullah, onu görünce yerinden çıkarıp yırttı ve şöyle buyurdu:

“Kıyamet gününde insanların en şiddetli azablıları, Allah’ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir!”

Aişe (radiyallahu anha) şöyle dedi: “Ben de o perdeyi bir veya iki yastık yaptım.” (Müslim 2109/98, Buhari 5957, 5958, Nesei 5320, 5321, 5322, 5328)

Abdullah ibni Abbas (radiyallahu anhuma) şöyle demiştir:

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) Mekke’nin fetih edildiği gün Beyte yani Kâbe’ye girdi ve Kâbe’nin içinde İbrahim (aleyhisselam) ile Meryem (aleyhisselam)’ın resimlerini buldu da şöyle buyurdu:

“Dikkat edin! Bu Kureyş’e ne oluyor? Muhakkak ki onlar, içinde suret bulunan bir eve meleklerin girmeyeceğini işitmişlerdir. Şu İbrahim elinde fal oklarıyla suretlendirilmiş! İbrahim’in bunlarla kısmet araması nasıl olur?” (Buhari 3145)

Bir başka hadiste, Abdullah ibni Ömer (radiyallahu anhuma) şöyle dedi: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Şüphesiz ki bu suretleri yapmakta olanlar, kıyamet gününde azap olunurlar ve onlara: Haydi, yaptığınız suretlere can veriniz! denilir.” (Buhari 5955, Müslim 2108/97, Nesei 5326)