CUMADA 'İLK EVİ ALIRKEN FAİZLİ KREDİ CAİZDİR' DİYEN İMAMI O ANDA UYARMALI MIYDIM?

CUMADA 'İLK EVİ ALIRKEN FAİZLİ KREDİ CAİZDİR' DİYEN İMAMI O ANDA UYARMALI MIYDIM?

CUMADA 'İLK EVİ ALIRKEN FAİZLİ KREDİ CAİZDİR' DİYEN İMAMI O ANDA UYARMALI MIYDIM?

Soru: Selamün Aleyküm hocam. Bildiğim kadarı ile namaz kıldırmakla görevli olan imamın, icazetini görevli makamlar verdiği için camiye gittiğimizde imamı ilmi yönden sorguya çekmiyoruz. Eğer İmamda bir sıkıntı var ise kendisini ve onu atayanları alakadar eder. Ehli Sünnette kaide budur. Bir gün cumaya gittiğimizde İmam vaaz veririken "İlk evi alırken faizli kredi caizdir" demişti. Cami çok kalabalıktı ve tam Cuma namazı vakti olduğu için orada tepki göstermedim. Avam tabakadan olan insanlar için bir fitne vesilesi olabilir ve insanlar namazı kılarken huşudan mahrum olabilir diye düşündüm. Açık olan bir ayeti inkar eden kafir olur bunu biliyoruz ama Allahu Alem imam belki yanlışlıkla söylemiş olur diye o gün cumayı kıldık. Cuma sonrası müftülüğü aradım, imamın beni arayacağını söylediler ve imam ile görüştük. İmam o sırada biri soru sorunca hangisine cevap vereceğinı şaşırıp kendisi bile farkında olmadan öyle bir şey söylediğini anlattı. Öteki hafta tüm cemaatten özür dileyip "Faizin her türlüsü haramdır" dedi. Sorum şu hocam orada yapılması doğru olan nedir? İmamı uyarmalımıydık, camiden çıkmalıydık?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
O anda cemaat içinde uyarsaydınız, halkın içinde olduğundan bir gurur ile size karşı faizi savunabilir ve büyük bir fitnenin çıkmasına vesile olabilirdiniz.
 
Diyaneti aramak ve durumu bildirmekle çok önemli bir iş yapmışsınız ve imamı ikaz etmelerine vesile olmuşsunuz.
 
Ayrıca vaazı veren hocanın da hatasını anlayıp cemaat içinde yanlış fetvayı düzeltmesi de, her nefis taşıyanın yapamayacağı bir iştir, bunu da söylemeliyim. Allah hocayı affetsin.