DİYANET CAMİLERİNİN BAZISINDA ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR AYETİ OKUNMUYOR SEBEBİ NEDİR?

DİYANET CAMİLERİNİN BAZISINDA ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR AYETİ OKUNMUYOR SEBEBİ NEDİR?

DİYANET CAMİLERİNİN BAZISINDA, "ALLAH KATINDA DİN, İSLAM'DIR" AYETİ OKUNMUYOR. SEBEBİ NEDİR?

Soru: Selamın aleyküm hocam. Bir kaç farklı camide cuma namazı kılıyorum. Kiminde "inneddiyne indallahil islâm" ayeti okunurken bir kısım camide -özellikle mahalle camimizde- bu ayet hutbe sonunda okunmuyor. Diyanet ile alakalı bir konu mu yoksa hocanın elindeki bir konumu bu aydınlatır mısınız? Bir de hocam ben imam hatip mezunuyum, mahalledeki imam efendi olsun diğer bazı camilerdeki imamlar olsun hayli yanlışlarını görüyor fakat uyarma konusunda çekinceler yaşıyorum. Nasıl bir yaklaşım içinde bulunmak gerekir tavsiyeniz var mıdır? Saygılarımla selamlıyorum hocam. Hayırlı geceler diliyorum

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Yıllar içinde Diyanetin içine çöreklenmiş FETÖ örgütü, dinler arası diyalog denilen çorba din mantığıyla, bu ayetin Cuma hutbelerinde okunmasına engel olmaya çalıştı. Yahudi ve Hristiyan kardeşlerini incittiği için okunmamalıymış!
 
Cami imamlarımızdan bazıları, bu gayri meşru isteği sorgulamadan yerine getirirken, bilinçli olanlarsa, Allah'ın ayetini gizleme sorumluluğundan korktuğu için Diyalogçuların bu isteğini reddetti ve reddetmeye devam ediyor.
 
Cami imamları arasındaki farklı uygulamalar buradan kaynaklanıyor.
 
2. Camide tâbi olduğunuz bir imamda cemaati ilgilendiren bir yanlış bilgi verildiğini görürseniz ve siz bunun doğrusundan eminseniz, imamı uyarmakla mesulsünüz. Bana mı kaldı diyemezsiniz. Yalnız bu uyarıyı insanların içinde değil, bire bir görüşmeyle ve yumuşak bir tavırla yapmalısınız. Böyle yapmazsanız, düşmanlık ve fitne ortaya çıkacaktır. Zira, kişiye halkın içinde verilen uyarı, düşmanlığın artmasına vesile olur.