DÜNYEVİ DÜŞÜNCELERE DALMAMAK İÇİN HIZLI NAMAZ KILIYORUM, CAİZ Mİ?

DÜNYEVİ DÜŞÜNCELERE DALMAMAK İÇİN HIZLI NAMAZ KILIYORUM, CAİZ Mİ?
DÜNYEVİ DÜŞÜNCELERE DALMAMAK İÇİN HIZLI NAMAZ KILIYORUM, CAİZ Mİ?
 
Soru: Selamun aleykum hocam. Benim sorum şu, namazları hızlı kılmamın hükmü nedir? Vakit kaybı diye düşündüğümden filan değil namazdayken aklına dünyadaki işler gelen bir tek ben değilimdir heralde. Sırf başka bişey düşünmemek için bunu yapıyorum.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Namazda herkesin aklına vesveseler ve dünyevi hatırat gelir, bu normaldir.
 
Fakat normal olmayan, dünyevi düşünceler geliyor diye namazı hızlı kılmaktır ki, bu tamamen şeytanın bir aldatmacasıdır!
 
Hadislerde, rüku ve secdelerini tam yapmadan hızlı namaz kılanlara, 'namazlarından çalan hırsızlar' tabirini kullanan Peygamberimiz aleyhisselatü vesselam, bizi bu konuda ciddi şekilde uyarır.
 
Konu hakkında, Asrı saadetten canlı bir örnek verelim;
 
Ebû Hureyre (radiyallahü anh)'ın rivâyetine göre bir gün Hz. Peygamber (aleyhisselatü vesselam) mescide girdi. O arada bir adam daha mescide girdi ve namaz kıldı. Sonra Hz. Peygamber'e gelerek selâm verdi. Bunun üzerine Efendimiz: "Dön ve namazını kıl; çünkü sen namaz kılmadın." buyurdu. (Buhârî, Eymn, 15; Tirmizî, Salat, 110, İsti'zân, 4; Nesâî, İstiftâh, 7; İbn Mâce, İkâme, 72.)
 
Allah Teala da, namazdaki amacın ne olduğunu bize şöyle bildiriyor:
 
"...ekımis salâte li zikrî - Beni hatırlamak için namaz kıl." (Tâhâ 14)
 
Bu dünyadaki işlerinizde bile, yaptığınız herhangi bir şeyi ağırca ve dikkatlice yaparsanız, üzerinde daha fazla düşünme ve o işi geliştirme imkanı doğduğunu görürsünüz.
 
Bize ebedi hayatımızı kazandıracak olan namaz ibadetinde de, en az böyle bir nispette dikkat göstermemiz lazım gelmez mi?