ERKEKLERİN KISA KOLLU VE BAŞI AÇIK NAMAZ KILMASI DOĞRU MUDUR?

ERKEKLERİN KISA KOLLU VE BAŞI AÇIK NAMAZ KILMASI DOĞRU MUDUR?

ERKEKLERİN KISA KOLLU VE BAŞI AÇIK NAMAZ KILMASI DOĞRU MUDUR?

Soru: Selamü aleyküm hocam. Bi sorum olacak cevap verirseniz sevinirim. Erkeklerin namaz kılarken kısa kollu ve başı açık kılması doğrumudur? Teşekkürler

Cevap: Ve aleyküm selam

1. Şayet erkek, uzun kollu gömleği kıvırır ve namaza öyle durursa, bu lakayıtlık olacağı için tenzihen mekruhtur. Pantolonun paçasını kıvırmak da böyledir.
 
Fıkıh kaynaklarında, kısa kollu gömlekle değil, kolu sıvamak suretiyle ortaya çıkan açık kolla namaz kılmak mekruhtur. (el-Cezerî, el-Fıkhu Ala’l- Mezahibi’l-Arbaa, 1/275)
 
Hanefi mezhebine göre, kolu sıvamak eğer dirseklere kadar olursa mekruhtur, dirseklerin altına kadar sıvanırsa mekruh olmaz. (V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/781)
 
Hanefi fıkıh kaynaklarının en büyüğü sayılan el-Mebsut (1/31-32), el-Bedai’ (1/215-220), İbn Abidin (Reddul Muhtar 1/641) gibi kaynaklarda da, 'kolsuz gömlekle namaz kılmayı' namazın mekruhları arasında saymamışlardır.
 
2. Erkeğin, başı açık olarak namaz kılması, tenzihen mekruhtur. Kendini zayıf göstermek ve gururlanmamak için açık başla kılarsa mekruhluk kalksa da, başı örterek kılmak çok faziletlidir.
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
"Sarıkla kılınan iki rekat namaz, sarıksız kılınan yetmiş rekat namazdan efdaldir." (Ebu Nuaym)
 
Peygamberimiz, ihramlı olmanın haricinde başı açık namaz kılmadığı için, en azından bir takke ile dahi olsa, namazı öyle kılmalıdır.