EŞİMİ KİNAYELİ SÖZLE BOŞADIM DİYE ÜÇ TALAK MI VERMİŞ OLDUM?

EŞİMİ KİNAYELİ SÖZLE BOŞADIM DİYE ÜÇ TALAK MI VERMİŞ OLDUM?

EŞİMİ KİNAYELİ SÖZLE BOŞADIM DİYE ÜÇ TALAK MI VERMİŞ OLDUM?

Soru: Hocam selamün aleyküm. Biraz uzun olabilir ama detaylı olması açısından kusura bakmayın.
4 aylık evliyim ve hanımım ile aramızda birçok tartışmalar oldu birbirimizi tam tanıyamamamız açısından ve bu tartışmalarda kendisi bana sürekli o anki siniri ile “boşa beni” diye ısrar ediyordu. Ben sürekli boşanmak istemediğimi bildiriyordum ona ama o kesinlikle geri dönmeyeceğini söyledi (ailesinin evine gitmişti benden habersiz) ve ben de birkaç gün sonra pes ettim ve "tamam, peki, sen bilirsin, nasıl istesen öyle olsun" gibi kabul beyanları söyledim ve ev adresini vermesini söyledim mahkeme kâğıdı gelmesi için. Fakat burada ki niyetimi net olarak hatırlıyorum. Kendisini denemek için yaptım. Bakalım gerçekten istiyor mu, kabul edersem ne tepki verecek niyetim vardı.
Birkaç gün sonra bir telefon görüşmesi sırasında bana ağır laflar etti, hakaretler etti ve dayanamadım telefonu yüzüne kapatıp direk babamı aradım ve dedim ki “baba hemen git avukata ne gerekiyorsa öğren, eğer yapabilirsen de benim adıma dava aç” dedim. Ama bu kelimeler dışında açık sözle “boşadım” kelimesini hiç kullanmadım fakat kinaye olabilecek bir laf ettim mi yani “bitti artık, istemiyorum” vs. gibi tam hatırlamıyorum hocam çok emin değilim. O anki niyetim neydi gerçekten tam emin değilim boşama niyetim var da olabilir ya da madem bu kadar kötü biliyor beni artık hayır gelmez, istediği gibi olsun artık niyeti ile de olabilir kesin olarak şunu kast ettim diyemiyorum.
Daha sonra hemen eşimi aradım ve durumu anlattım; babamı avukata yolladığımı, ben olmadan da dava açabilirse açacağını söyledim ve soyadımı da artık kullanmasını istemediğimi (instagram hesabından silmesi kızlık soyadını kullanması açısından) söyledim. Kendisi bana talak ver o zaman dedi ve ben de vermeyeceğimi resmi olarak ne zaman boşanırsak o zaman vereceğimi söyledim.
Daha sonra Muhammed İslamoğlu hocama durumu anlattığımda bekleyin sakinleşip karar verin dedi ve birkaç gün sakin kafa ile düşündük sonra ise eşim geri döndü barıştık fakat hocam şeytan çok vesvese veriyor “sizin nikâhınız yok, talaklar çözüldü” diye.
Hocam bu yaşanan durumda nikâhımız ne durumdadır?
Eşimin yüzüne karşı ya da mesaj yolu ile açık olarak “boş ol, boşadım” veya evden kovma manasına gelen “def ol, babanın evine git, bir daha gelme” gibi ifadeleri hiç kullanmadım. Bunların dışında bu yaşanan durumlarda söylenen sözler ve yapılan işler kinaye boşamaya girer mi?
Ailem ile yaptığım konuşmalarda kinaye lafızlar (bitti artık, istemiyorum vs gibi) kullandım mı tam hatırlayamıyorum ama kullandıysam bile eşime kimse böyle bir sözü duyurmadı bunun hükmü nedir?
Böyle yaşanmış ve bu kadarı hatırlanabilen bir olayda nasıl davranmak gerekir şüphe ile evlilik bitirilir mi?
Hocam, açık söz hiç kullanmadığım için talak vaki olmuşsa da 1 bain oluyor sanırım. Peki böyle bir durum olduğu zaman hanım iddet süresi içine giriyor ve bu iddet içinde birden fazla da kinaye söz söylenmiş olsa zaten benden 1 talak ile kesin boşanmış olan kadına söylenen sözlerde 2 ve 3. talaklar gider mi?
Talaklarımızın üçünün de sıhhati konusunda çok büyük bir şüphe ve vesvese soktu şeytan aklıma ve içten içe “bu şüphe ile yaşayacağına boşan ve yeni şüphesiz biz evlilik yap” fikrini aklıma sokuyor.
Hocam evli zannedip zina gibi ağır bir günahla Rabbimizin karşısına çıkma düşüncesi bile beni bitiriyor. Ben ne olur ne olmaz diye yeni bir dini nikâhta yaptırdım yeni bir mehir ile bilmiyorum bizim durumumuz nedir hocam. Allah rızası için bir cevap bekliyorum.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Burada 1 bain talak vaki olmuş, zira “bitti artık, istemiyorum” diyerek kinayeli boşama yapmışsın.
 
Siz önce iddet döneminin dolmasını bekleyin;
Sonra yeni bir dini nikah ile kalan 2 talak hakkıyla yolunuza devam edin...