ESNAFIM İKİ DAİREM VAR ZEKATIMI NASIL HESAPLAYACAĞIM?

ESNAFIM İKİ DAİREM VAR ZEKATIMI NASIL HESAPLAYACAĞIM?

ESNAFIM, İKİ DAİREM VAR. ZEKATIMI NASIL HESAPLAYACAĞIM?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Benim zekatla ilgili bi sorum olacaktı hocam ben esnafım her ramazan ayında dükkanımda bulunan bütün malları karlı fiyatı üzerinden tl karşılığı ne kadar ediyorsa hesap ediyorum bu meblaya dışarda ne kadar alacağım varsa kasada ne kadar param varsa ne kadar altınım varsa onuda tl olarak ekliyorum ve sonra bu paradan kredi kartı borçlarımı ve diğer ticari borçlarımı çıkarıp kalan paranın 40 da 1 ini veriyorum. Öncelikle bu yaptığım dogrumu hocam?
1 sorumda benim 1 tane kendi oturduğum evim var ondan hariç 1 tane kirada dairem var 1 tanede bir akrabamla ortak aldığım kira geliri olan başka bir dairemde var bunları nasıl hesaplıyacam onu bilmiyorum kira gelirlerini zaten dükkanın gelirlerine ekliyorum onuda zekatı hesaplarken içinde hesaplıyorum ama yinede kafama takıldı anlatırsanız sevinirim Allah razı olsun hocam
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
İlk sorudaki hesaplamanız doğrudur. Tüm gelirleri ve borçları ekleyip düştükten sonra, kalan rakamın zekatı verilir.
 
İkinci soruda ise, kendinize ait olan daireyle ortak sahibi olduğunuz dairenin yıllık kira gelirini hesab edin ve 1 yıllık toplamının zekatını verin.
 
Oturduğunuz evin ya da kullandığınız arabanın zekatını vermekle yükümlü değilsiniz.