EVLENEREK HATA MI ETTİM?

EVLENEREK HATA MI ETTİM?
EVLENEREK HATA MI ETTİM?
 
Soru: Selamu aleykum kerem hocam. Sizin sohbetlerinizden istifade ediyoruz Allah razı olsun. Bir kaç soru sordum tenezzül edip cevapladınız Allah razı olsun!
Düşüncelerimi meşgul eden bir sorum daha var. ben bekar ve yalnız yasarken namazda zikirde ilimde çok güzel gidiyordu hayatım ilk eşim den ayrılmıştım artık tekrar evlenmek istemiştim 10 yıl aradan sonra. Bu seferki istediğim hem hoşuma giden hem de takvalı olsun dedim tanıştım bir mısırlı müslümanla dua ettim nasip oldu. Sonra sonra karakter bozukluğu ortaya çıktı ve şizofrenmiş tehlikeli olduğu için ayrıldım bu eşimdende. Ben güzel ibadet yolunda yürürken evlenmek istediğim için Allah bana musibet mi verdi acaba? Kendimi evlenmek istediğim için Allah'a karşı suçlu buluyorum! Bu adamdan sonra ben de bir tek namaz kalmıştı sizin sohbetlerinizle tekrar ayağa kalkmaya çalışıyorum.
Yani ben ilmi, zikri evliliğe tercih etmiş gibi oldum. Allah'a karsı aslında niyetim daha da ilerlemekti ama olmadı, bulamıyorum sorumun cevabını?
 
Cevap: Aleyküm selam ve rahmetullah
Bu yanlış bir düşünce!
Bir erkek ve bir kadındaki öncelikli niyet, salih bir kimseyle evlilik olmalıdır.
Böylelikle kişi, ırzını güvenli bir sahile taşıdıktan sonra, aklını ve ruhunu daha odaklanmış vaziyette ilme ve ihsana verebilir.
Mühim olan, iki işi beraber götürebilmektir. Kalite burada ortaya çıkar.
 
"Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim." hadisi, İlmin Efendisinin biz ümmetine olan tavsiyesidir. (Beyhakî, VII/81)
Bu sebeple yaptığınız evliliği doğru buluyorum.
 
Kötü bir insan denk gelmiş size. Bu da bir sınavdır. Büyük zarar göreceğinizi düşündüğünüz anda boşanma hakkınız vardır.
Şimdi, ilme karşı gayretliyken herhangi bir evlilik teklifi gelirse, kapalı olmayın!
Bir alim oğlunuz ya da bir alime kızınız olmayacağını nereden biliyorsunuz? Evladınız, İslamı öğrendikten sonra öğretmeye başlayan bir insan olursa, değişmesine vesile olduğu her insanın sevabının bir misli sizin amel hanenize de yazar.
24 saat namaz kılsanız bu rakamlara ve bu mükafata erişemezsiniz!
 
Binnetice, Allah Teala, size ilme düşkün merhametli bir eş nasib etsin ve öğrenmeyi kolaylaştırsın. Allah'a emanet olun!
 
"Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız." (Ali İmran, 110)
 
“Servet ve oğullarınız, dünya hayatının süsüdür; ebediyet vadeden iyi işler ise, Rabbinin nezdinde sevapça daha hayırlı, ümit bağlamaya da daha lâyıktır.” (Kehf, 46)