BEN CAMİDE DÜĞÜN İSTEMİYORUM!

BEN CAMİDE DÜĞÜN İSTEMİYORUM!
BEN CAMİDE DÜĞÜN İSTEMİYORUM!
 
Soru: Hocam selamın aleyküm.
Ben 22 yaşında bi delikanlı kardeşiniz olarak bir sorum olacak.
Nişanlım ile biz düğünümüzü camide(külliye) yapmak istiyoruz. Sonra gelinliğini falan kimse görmemesi için, gelinliğin üstüne ince bi örtü falan almayı düşünüyoruz. Kadın erkek ayrı olacak sohbetli olacak Allah nasip ederse düğünümüz.
Bizim düşüncemiz bu. Ama gel gelelim kayınvalidem siz Nasıl gençsiniz, hiç mi özenciniz yok, ben camide istemiyorum, herkes birbirini tanıyor ne olacak karışık olsa, diye nişanlıma ben böyle düğün yapmam diye diretiyor. Ben nasıl bi yol izlemeliyim. Ne yapmalıyım. Aklım karıştı hocam. Kardeşiniz olarak bana bi akıl verir misiniz.
Allah'ın rahmeti üstünüze olsun.

Cevap: Aleyküm selam

Nişanlına de ki; 'Annen kabre girdiğimde benimle beraber girip hesabımda yardımcı olacaksa, kadın erkek karışık düğün yaparım!
Yok eğer, 'herkesin hesabı kendine' derse, kızını ve kendisini ateşten kurtarmak için, kadın erkek ayrı bir şekilde camide nikah kıymak istiyorum!'
 
Allah Teala, Ahzâb Suresi 53. ayetinde, "...Peygamber'in hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Bu, hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temiz bir davranıştır..." buyurmaktadır.
Bu, şu demektir: Bütün şaibelerden, vehimlerden uzak bulunan Peygamber hanımlarıyla bile irtibata geçerken, 'perde arkası' gibi bir hudut gözetiliyor ise, diğer insanlar için haydi haydi bir sınır olması gerekecektir.
 
Ümmü Seleme anamız şöyle anlatıyor: "Meymûne, Resûlullah aleyhisselam'ın yanındayken ben de oradaydım. Tesettürle emrolunduktan sonra, Abdullah İbn-i Ümmü Mektûm oraya gelmişti. Resûlullah bize hitaben; "Ondan sakının, yani örtünün!" buyurdu. Biz; 'O âmâ değil mi, bizi göremiyor ve bilemiyor?' deyince, Allah'ın Resûlü cevaben şöyle buyurdular: "Siz de mi âmâsınız? O sizi görmese bile, siz onu görüyorsunuz." (Ebû Dâvûd)
 
Örnekte de görüldüğü üzere, Peygamberimizin, ashabının, tabiinin ve selefin de bunun dışında bir uygulaması olmamıştır. Bu uygulamaya İslam'da haremlik-selamlık adı verilir. (Allah'ın selamı o hayırlıların üstüne olsun!)
 
Biz de biliyoruz göbek atmayı, eğlenmeyi de; öbür tarafta göbek taşına yatırırlarsa sıcak sıcak, işte o kötü...