FETİH İLE İŞGAL ARASINDA NE FARK VAR?

FETİH İLE İŞGAL ARASINDA NE FARK VAR?

FETİH İLE İŞGAL ARASINDA NE FARK VAR?

Soru: Selâmun aleyküm. Hocam, Yahudi diyor ki; "Siz kudüs'ü alınca fetih, biz yapınca niye işgal? Fetih ile işgal arasındaki farklar nelerdir?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
İşgalde azınlıklar ya sürgün edilir, ya hapsedilir ya da katledilir. Bugünkü siyonist İsrail'in ya da Amerika'nın dünyada yaptığı katliamlar işgale örnek olarak verilebilir.
 
Fetih ise, Kur'ânî bir deyimdir.
Müslüman bir ordunun, bahsi geçen beldeyi ele geçirip zulmü bertaraf etmesi; güçlü olanın zayıfların etini yediği ve kanını içtiği adaletsiz sistemi bitirmesi demektir.
 
Bu duruma da Sahabe hocalarımız (radiyallahü anhüm) ve ceddimiz Osmanlı örnek olarak gösterilebilir.
 
Fethettikleri her yerde azınlıkların haklarını korumuşlar, tek bir kilise ya da havrâyı yıkmamış, yakmamış; kitaplarına ve din adamlarına da hiçbir zarar vermemişlerdir.
 
Bazı kiliselerin camiye çevrilmesi durumu ise, gelen cemaatinin olmaması ve metruk olması sebebiyledir.
 
İstanbul'un fethinde, Sultan Fatih'in kiliseden camiye çevirdiği tek yer, Hristiyanlığın büyük sembolu olan Ayasofya kilisesidir.
 
Dedemiz Fatih (rahmetullahi aleyh), İstanbul'u fethettikten hemen sonra, hangi inanca sahip olursa olsun burada yaşayan halkın inançlarını yaşama konusunda serbest olduğunu ve asla din değiştirmeye zorlanmayacaklarını bildiren bir ferman yayınlamıştır...