HANGİ MEAL VE TEFSİRİ ÖNERİRSİNİZ?

HANGİ MEAL VE TEFSİRİ ÖNERİRSİNİZ?

HANGİ MEAL VE TEFSİRİ ÖNERİRSİNİZ?

Soru: Selamün aleyküm hocam! Size sormak istediğim ve fikrinizi öğrenmek istediğim iki husus var mümkünse.Her zaman namaz kılmak için gittiğim camide duvarda İhlas suresinin farklı dillere çevrilmiş mealini gördüm. İngilizce bildiğim için ingilizce çevirisi bana pek güzel gelmedi; çünkü Allah'dan "O" diye bahsederken ingilizce eril 3. tekil şahıs olan "He" kullanılmış ve dolayısıyla Allah'a cinsiyet verilmiş. Bunu cami hocasına söylediğimde "Peki nasıl düzeltilir?" diye sordu ben de O diye bahsetmek yerine Allah yazılmasının daha uygun olduğunu söyledim. Hocam ingilizce öyle garip bir dil ki gemilere ''she'' yani 3. tekil şahıs dişil olarak bahsediliyor.
Bir de hocam en güvenilir ve en doğru Kur'an-ı Kerim meali kimindir? Ben diyanete güveniyordum ama Bakara Suresi 160. Ayet'i Ali Fikri Yavuz ve Diyanet mealleri biraz farklı geldi bana.
Bakara Suresi 160. Ayet Ali Fikri Yavuz meali;
Ancak Peygamberin vasfını gizlemekten tevbe edenler, hallerini düzeltenler ve gizlediklerini (Peygamberin vasıflarını) açıklayanlar başka. Ben, artık onların günahlarını bağışlarım; ve ben Tevvabım= tevbeyi kabul edenim. Rahîm’im= çok merhametliyim.
Diyanet meali;
Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lânetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim.
 
Kimin meali daha güvenilir (daha doğru)?
Cevaplarsanız şimdiden Allah razı olsun sizden hocam. Allah'a emanet olun.
Bir de hocam internette bir çok sitede meal okumayın deniliyor. Tefsir okuyun deniliyor. Tefsirde ise Elmalılı Hamdi Yazır ve Diyanet deniliyor özellikle Elmalılı Hamdi Yazır çok görüyorum sizin tavsiyeniz nedir hocam? Yardımcı olursanız Allah sizden razı olsun inşAllah hocam.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
1. İngilizce mealinde Allah için "He" kullanılmasında bir sakınca yok. Zira Arapça aslında da Allah için, "Hüve" yani "erkek için O" zamiri kullanılır.
Bunun yanında, Allah yarattığı hiçbir şeye benzemez olduğundan, O'nun hakkında "Allah erkektir" ya da "dişidir" denilemez.
 
2. Meal okuması yapmakta bir sakınca yok. Meale bakarak tefsirini okumadan ayetlerden keyfine göre hüküm çıkarmak büyük yıkım olur.
 
Benim okumuş olduğum ve tavsiye ettiğim mealler: Diyanet Meali ve Ömer Nasuhi Bilmen mealleridir.
 
Rahmetli Ömer Nasuhi Bilmen'in Tefsirini okumuş idim.
Şu an okuyor olduğum tefsirler de, Fahreddin-i Razi'nin meşhur Tefsir-ül Kebir'i ve Diyanetimizin Kur'an Yolu tefsirleridir.