GELİRİNİN ÇOĞU HARAM OLAN BİRİNİN DAVETİNE İCABET EDİLEBİLİR Mİ?

GELİRİNİN ÇOĞU HARAM OLAN BİRİNİN DAVETİNE İCABET EDİLEBİLİR Mİ?
GELİRİNİN ÇOĞU HARAM OLAN BİRİNİN DAVETİNE İCABET EDİLEBİLİR Mİ?
 
Soru: Selamun aleyküm hayırlı günler hocam hayırlı ramazanlar. Allah hizmetinizi daim eylesin hocam. Müsade ederseniz bir sualim olucaktı hocam. Gelirinin %50 fazlası haram olan birinin davetine icabet edilebilirmi yada hediyesi alınabilirmi?
Bir de hocam namazlarım kazaya kalıyor namazlarıma daha iyi iştirak edebilmem için önerileriniz nelerdir hocam?
 
Cevap: Ve aleykum selam
 
1. Davet eden kişinin gelirinin %100 ü haram olmadıkça her davete gidilebilir ve hediyeleri alınabilir. Davete icabet edildiğinde, "ben kazancının helal olan kısmından yiyiyorum" diye niyet edilmelidir. Fetva böyle olsa da, takvada, helal kazancı olan komşu ve akrabaya öncelik verilmelidir.
 
2. Namazı kazaya bırakmak, içki içmek ya da zina etmek gibi büyük günahlardandır. Bu günahları işlemekten nasıl korkuyor ve yapanlardan kaçıyorsanız, namazı keyfi olarak kazaya bırakma ciddiyetsizliğinden de öylece kaçmalısınız.
 
Asrı Saadetten bir örnek:
 
Dördüncü halifemiz, İmam Ali (radiyallahü anh), bir gün sabah namazına uyanamaz.
 
Sabah olduğunda o kadar üzülür, o kadar ağlar, nefsini suçlayıp yüreği yanarak öylesine bir istiğfar eder ki, bu yüzden sabah namazının sevabından daha fazla ecir kazanır.
 
Bunu gören şeytan, ertesi gün o zatı erkenden sabah namazına uyarır. Çünkü, mü'minler sevap kazandıklarında şeytan kahrolur. Madem ki, o zatın namaz kılamaması Allah'a daha çok yalvarmasına sebep olmuştur; şeytana düşen onun ikinci kez gözyaşı döküp yalvarmasını engellemektir.
 
Acaba şu zamanda, sabah namazını kaçırdığında ağlayan, pişman olan, tövbe ve istiğfar eden, nasıl kalkabilirim diye çırpınan ne kadar mü'min var dersiniz?