GÖZ DAMLASI VE YARAYA KREM SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

GÖZ DAMLASI VE YARAYA KREM SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

GÖZ DAMLASI VE YARAYA KREM SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

Soru: Selamün aleykum hocam, hayırlı ramazanlar hayırlı iftarlar. Bi sorum olacaktı size, göz damlası orucu bozar mi? Bir de yaraya krem sürmek orucu bozar mı? Hocam kardeşlerim soruyor, sizin görüşünüzü almak istedik.

Cevap: ve aleyküm selam

1. Göz damlası orucu bozmaz. Konu hakkında Diyanetin yazdığı fetva:
 
Uzman göz doktorlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20'si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, yukarıdaki bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz.
 
2. Yara ve deri üzerine sürülen merhem ya da krem, orucu bozmaz:
 
Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.
 
Enes radiyallâhu anh anlatıyor: Bir adam gelerek:
 
“Ey Allah’ın Resulü, gözüm ağrıyor, oruçlu olduğum halde sürme çekiyorum (bu, orucumu bozar mı?)” diye sordu.
Resulullah sallallâhu aleyhi vesellem: 'Hayır (bozmaz)' dedi." (Tirmizî, Savm: 30)
 
Buna göre, baş veya karındaki bir yaraya konulan ilaç, vücuttan içeri girmedikçe oruç bozulmaz.