GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

Soru: Hocam gusül abdestinin nasıl alındığını biliyorum fakat içime şüphe düştü ya yanlış yapıyorsam diye. İnternetten araştırdım her hoca farklı anlatıyor bende size danışayım dedim bana tarif edebilir misiniz?

Cevap: Evvela tuvalete gidilir ve bedendeki idrar atılarak kanalda kalmış olan meni tenasül uzvundan temizlenir. Euzü besmele çekerek, "Niyet ettim Allah rızası için cünüplükten kurtulmak üzere gusül abdesti almaya" diyerek niyet edilir. (Niyet kalben söylense de olur)

Elleri bileklere kadar yıkanır, avret mahallinde ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onlar temizlenir.

Sünnet üzere gusül almış olmak isteyen, önce bir namaz abdesti alır.
Abdestten sonra sağ avuç ile ağza bolca su alarak iyice çalkalanır; bu üç defa tekrar edilir; kişi oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Suyu genzine kadar çekmelidir.
 
Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayakları, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
 
Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.
 
Çok acelesi olan bir kimse, sünnet ve adabına uymadan sadece farzını yerine getirerek gusül almak isterse, normal şekilde banyosunu yaptıktan sonra ağza ve burna birer defa su verse gusül almış sayılır.
 
Gusül abdesti, tüm bedeni yıkamak olduğu için, banyodan çıkıldığında ayrıca bir namaz abdesti almaya lüzum yoktur.
 
* Bayanlar ve Erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır.