HRİSTİYANLARIN PASKALYA BAYRAMINDA VERİLEN HEDİYELERİ ALABİLİR MİYİZ?

HRİSTİYANLARIN PASKALYA BAYRAMINDA VERİLEN HEDİYELERİ ALABİLİR MİYİZ?

HRİSTİYANLARIN PASKALYA BAYRAMINDA VERİLEN HEDİYELERİ ALABİLİR MİYİZ?

Soru: Kerem Hocam, Selamun Aleyküm.
Hristiyanlarin dini günlerinde bazı hediyeleşmeleri oluyor ve önümüzdeki günlerdede Paskalya bayramları var. İş yerlerinde işçilere verdikleri bu günlere özel hediyeyi kabul etmenin hükmü nedir?
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Gayri müslimlerin bayramlarında hediye almak ve hediye vermek, onların inancına tazim anlamına geldiği için ef'âl-i küfür olur. Kafir eden fiillerdendir.
 
Bu hediyeleri o gün kabul edemezsiniz.
Bayram günlerinden birkaç gün önce ya da sonra kabul etmenizde sakınca yoktur.
 
İmam-ı Rabbanî hazretleri konu hakkında: "Hinduların bayram günlerine [ateşe tapınanların Nevruz günlerine ve Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına] hürmet etmek ve o zamanlarda, onların âdetlerini, onlar gibi yapmak şirk olur. Küfre sebep olur. Kâfirlerin bayramlarında, Müslümanların cahilleri, kâfirlerin yaptıklarını yapıyorlar ve bu günleri, Müslüman bayramı zannediyorlar. Kâfirler gibi, birbirlerine hediye gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını kâfirlerin yaptığı gibi süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir." buyurduktan sonra, şu mealdeki ayeti zikreder:
 
"Onların çoğu, şirk koşmaksızın Allah'a iman etmezler." (Yusuf 106) (Mektubat 3/41)
Allame İbni Abidin (rahmetullahi aleyh) şöyle der:
"Ebu Hafz-ı Kebir Hazretleri buyurdu ki;
'Bir kişi 50 sene Allâh’a kulluk etse, sonra da Nevruz gününde (Yahut Yılbaşında) bu güne saygı göstermek için bir müşriğe (yahut bir Müslümana) bir yumurta bile hediye etse kafir olur, yaptığı amelleri yok olur...' (Reddul Muhtar)
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
"Men teşebbehe bi kavmin fehüve minhüm" - "Kim bir kavme benzemeye çalışırsa onlardandır." (Ebu Davud, Libas, 4; Müsned, 2/50)
 
Yine Efendimiz;
 
“Sizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç kulaç uyarsınız. Onlar kertenkele deliğine girse, siz de peşlerinden girersiniz”, “Ey Allah Resûlü!, yahudi ve hıristiyanlar mı?” dedik. O da: “Ya kim?” diye cevap verdi” (Buhari, Müslim)
 
Son olarak 2. Halifemiz Ömer (radiyallahü anh)'ın sözünü hatırlatırım:
 
"Allah'ın düşmanlarının bayramlarından sakınınız!" Emir'el mü'minin Ömer