TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Soru: Hocam selamün aleyküm. Tesbih namazı ile ilgili bir sorum vardı da benim rahatsız ediyorum hakkınızı helal edin. Hocam tesbih namazında 2 rekatta bir mi selam verilir yoksa 4 yani son rekatta mı verilir diğeri bu namazdaki tesbihat 14 defa subhanallah velhamdülillah ve la ilahe illallah Allahu ekber 15 de subhanallah velhamdülillah ve la ilahe illallah allahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim mi yoksa hepsinde de yani 15 kere 15 de söylenen mi? 2 farklı şeyle karşılaştım da ben, 2 farklı imam 2 farklı şekilde kıldırmıştı danışmak istedim hocam. Allah razı olsun Allah yolunuzu açık ve daim eylesin.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Tesbih namazı fazileti ve sevabı pek fazla olan bir namazdır. Peygamber efendimiz (aleyhisselatü vesselam), amcası Hazret-i Abbas’a, "Sana öğreteceğim şeyi yaptığın zaman, eski-yeni, önceki-sonraki, gizli-açık, hataen veya kasten işlediğin bütün günahları Allahü teâlâ affeder." buyurup tesbih namazının nasıl kılınacağını bildirmiştir. (Ebu Davud)
 
Tesbih namazı, mekruh vakitlerin haricinde her zaman kılınabilir. Eğer gündüz kılınırsa dört rekatta bir, gece kılınırsa iki rekatta bir selam vermek daha iyi olur.
 
Haftada veya ayda bir veya hiç olmazsa ömürde bir defa olsun bu namazı kılmanın iyi olacağı bildirilmiştir. Her rekatında 75 defa "Sübhânallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallâhü ekber" tesbihi okunarak kılınan dört rekatlı nafile bir namazdır.
 
Tesbih Namazının Kılınışı
 
Allah rızası için nafile namaza niyet edilir. Sübhanekeden sonra 15 defa yukarıda bildirilen Tesbih okunur.
Sonra “Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” denir, sonra Euzü-Besmele çekilip Fatiha ile bir zammi sure okunur.
Sonra rükuya gitmeden tekrar 10 defa aynı Tesbih okunur. Sonra “Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” denir. Sonra rükuya varılır, rüku tesbihinden sonra 10 defa Tesbih okunarak, rükudan, (Semiallahü limen hamideh) diyerek doğrulduktan sonra ayakta iken aynı Tesbih 10 defa daha okunur.
Tesbih bittikten sonra, (Rabbena lekel hamd) denir ve secdeye varılır.
Secde tesbihinden sonra 10 defa Tesbih okunur. Secdeden kalkılır, celsede 10 defa Tesbih okunur, ikinci secdede de yine 10 defa Tesbih okunur ve toplamı 75 eder.
İkinci rekata kalkılınca, yine önce 15 defa Tesbih okunur, sonra yine birinci rekattaki gibi hareket edilir, sonra kadeye varılır. Tahiyyat ve salevatlar okunur.
3. ve 4. rekatlar da ilk iki rekat gibi kılınır.
Her rekatta 75 Tesbih okunmuş olur ki, toplam olarak 300 kez yukarıdaki kıymetli tesbih bir naamz içinde yapılmış olunur.