İŞ YERİNDE MANEVİYATIM ÇOK BOZULUYOR NE YAPMALIYIM?

İŞ YERİNDE MANEVİYATIM ÇOK BOZULUYOR NE YAPMALIYIM?

İŞ YERİNDE MANEVİYATIM ÇOK BOZULUYOR, NE YAPMALIYIM?

Soru: Selamün aleyküm hocam. Sizi severek takip ediyorum Allah sizden razı olsun Peygamber efendimize komşu eylesin. Benim bi sorunum var ben fabrikada çalışıyorum iş arkadaşlarımın ki arkadaş demekten razı değilim çoğu fasık kimseler ve namaz vs yok gıybet küfür normal onlar için Allah ıslah etsin. Evde manevi olarak ne kadar iyi olursam olayım fabrikada çöküyorum. İyi olduğum günlerde oluyo nadir. Ben hem orda çalışıp hemde kalbimi gafletten dedikodudan nasıl koruyabilirim. Her daim Allah ile beraber nasıl olurum? (Mahmud efendi hz.ne intisablıyım tarikat derslerimde bozuk hiç huşu kalmadı)

Cevap: Ve aleyküm selam

Haller değişkendir. Daimi olarak bir zikir ve huzur halini yakalamak çok azlarına nasib olur. İnsanların çoğunda görülen, kabz ve bast hallerinin gidip gelmesidir. Hayatımızın her safhasında bu iki genişlik ve darlık hali birbirine galebe çalacaktır.

İşte geçirdiğiniz zaman dilimi evdekinden daha fazla olduğu için, gafletin kalbinize baskın gelmesi normaldir. Bu gafleti geri püskürtmek ve huzuru temin edebilmeniz için bazı tavsiyelerim olacaktır.

Derviş daimi olarak abdestli gezer. Bu, onu avamdan ayıran en önemli farklardan biridir. Yemeklerinizi sağ elle, Besmele ile ve önünüzden yiyin. Etrafınızda, şehvet ve gaflet konularını sohbet olarak açan kim varsa o bir tetikçidir.
Dünyaya haris olmayı ve gıybet yapıp eleştirmeyi hatırlatır. Bu kimselerle birlikte yemek yemeyin, tek yiyin.
 
Eğer mümkünse, tek kulağınıza bir kulaklık takın ve çalışmanızı engellemeyecek ölçüde devamlı Kur'an, Tefsir, Siyer ve sohbetler dinleyin. Aklınızı ve kalbinizi ilimle ve zikirle meşgul edin. Bunu yapamazsanız, şeytan ve askerleri olan iki ayakları şeytanlar, sizi gafletle ve boş sözlerle meşgul edeceklerdir. Zira, tabiat boşluk kabul etmez...
 
Her zaman çok dinleyin, az konuşun. Kalbi karartan ve maneviyatı zayıflatan en önemli etken çok konuşmak ve çok yemektir.
 
Allah Teala, bize iki kulak ama bir ağız vermiştir. Arif olana az söz kâfidir...
 
Fi emanillah kardeşim