KAZA BORCUM VAR TERAVİH KILMASAM OLUR MU?

KAZA BORCUM VAR TERAVİH KILMASAM OLUR MU?

KAZA BORCUM VAR, TERAVİH KILMASAM OLUR MU?

Soru: Selâmün aleyküm hocam. Benim kaza namazım var ben teravih kılsam oluyormu? Bide bayanlar camiye gitmemeli biliyorum bu doğrumu?

Cevap: Ve aleyküm selam

1. Hanefi mezhebinde iseniz, kaza borcunuz olsa bile Teravih, Evvabin ve Teheccüt gibi nafile namazları da kılabilirsiniz. Eğer kaza borçlarını kapatma konusunda gevşekseniz, teravih kılacakken eski kaza borçlarına niyet edin ki borçlar düşsün.
 
Mesela; Teravihi ikişer rekat olarak kılacaksanız, 'ilk kılamadığım sabah namazının kazasına' diye her iki rekatta bir niyet edin.
Dörder rekat olarak kılacaksanız, 'ilk kılamadığım öğle, ikindi ya da yatsı namazının kazasına' diye niyet edin ve Ramazan boyunca her gün kaza borçlarınızı eksiltmiş olun.
 
2. Erkeklerin cemaate camiye gitmesi 27 derece fazla sevap alması demek olduğu gibi, kadınların da namazlarını evde yalnız başına kılmaları, aynı derece sevap almaları anlamına gelir.
 
Her ne kadar, kadınlar için daha faziletli olan namazlarını evde kılmaları olsa da, Ramazan'ın ahengini ve sinerjisini yaşamanız için bir kaç günde bir de olsa camiye gitmenizi, vaazı dinlemenizi ve Teravihi cemaatle kılmanızı tavsiye ederim...