KOCAMIN CİNSEL İLİŞKİ İSTEĞİNİ REDDEDERSEM GÜNAHA GİRER MİYİM?

KOCAMIN CİNSEL İLİŞKİ İSTEĞİNİ REDDEDERSEM GÜNAHA GİRER MİYİM?

Kocamın Cinsel İlişki İsteğini Reddedersem Günaha Girer Miyim?

Bayan takipçi: Hocam selamu aleyküm. Eşimle mutlu bir evliliğimiz var. Hayatımız gayet güzel gidiyor. Değil kavga etmek birbirimize bağırmamız bile olmuyor. Tek sıkıntımız cinsellik konusunda bende olan isteksizlik. Beraber olmayı isteyen hep eşim oluyor. İsteğim olmadığı için ben hep erteleme ve uzaklaşmayı tercih ettiğim için aramız gitgide açılıyor. Son zamanlarda benden soğumaya başladığını hissediyorum. Benimle cinsel anlamda beraber olmak istediğinde uzaklaşmakla günaha girmiş oluyormuyum? Lütfen bir cevap yazın kendimden şüphe etmeye başladım.  

Hoca: Aleyküm selam ve rahmetullah

Cinsellik evliliğin en önemli parçalarındandır. Erkek ve kadının birbirini zina belasından koruması için yapılması zaruri olan bir fiildir.

Allah'ımız şöyle buyurur: "Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Kadınlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz..." (Bakara 187)

Ayette geçen, 'kadınlarınıza yaklaşmak' hükmü, cinsel anlamda beraber olmayı helal kıldığını edepli bir dille beyan eder.

Peşinden gelen, 'Kadınlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz...' hükmü ise, evliliğin en önemli kısmının, kadın ve erkeğin ayıp işlerden ve fuhşiyattan, yani zinadan uzak kalabilmeleri için birbirlerine muhtaç olduğu fikrini anlamaları olduğunu haber verir.

Bu sebeple, canınız hiç istemese de eşinizin gözlerinin harama kaymaması, bedeninin kendisine haram olan bayanların yanında bulunmaması için dikkatini kendi üstünüzde tutmanız ve şehvetini tatmin etmeniz lazım gelir.

Malesef, ilmini şeytandan alan günümüz kadınları sokağa çıkarken en güzel elbiselerini giyiyor, eve döndüğünde ise, kocasını pazardan aldığı 10 liralık eşofmanlarla karşılıyor! Halbuki İslam'a göre, dışarı çıkarken kendisine gösterdiği özenin çok daha fazlasını, içeri girdiğinde kocasına göstermelidir kadın.

Aynı durum erkek için de geçerlidir. Şehvet duygusu kadınlardan daha fazla olmasına rağmen, gerek yorgunluk, gerekse stresten, bazen erkeğin de canı cima yapmak istemez. Ancak eşinin cinsel dürtüleri harekete geçmişse, hiç isteği olmasa da hanımını tatmin etmek ve o şehevi kuvveti üzerinden atmak, erkeğin hanımına karşı olan bir vazifesidir. Fıkıhta, bu vazifesini yerine getiremeyen bir erkeğin hanımını kocasından boşamak, İslam mahkemelerinin yükümlülüğündedir.

Durum bu kadar ciddi iken kendinizi geri çekmeniz ve eşinizin yatak davetine icabet etmemeniz caiz değildir!

Eşinizin kalbini size ısındırması için Allah'a dua ediniz.

Zira, "...Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların gönüllerini birleştiremezdin, fakat Allah onların aralarını bulup kaynaştırdı..." hükmünce, kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah'tır. (Enfal 63)

Kocanızı zinaya iterek Allah'ın gazabını üstünüze çekmeyin. Meleklerin lanetini celbetmeyin...  

 

Konuyla alakalı olarak insanlık numunemiz olan, Allah'ın edeplendirdiği başöğretmen Muhammed aleyhisselamın kıymetli sözlerini zikretmekte fayda görüyorum:

"Kişi karısını yatağa çağırdığı zaman (bir özrü olmadan) kadın gelmekten kaçınır, kocası da bu sebeple ona kırgın olarak gecelerse, melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler." (Buharî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120)

"Kişi cinsel ilişkide karısını çağırdığı zaman, karısı ocak başında yemek pişiriyorsa da kocasının davetine cevap versin." (Tirmizî, Radâ`10)

"Kocası yanında iken onun iznini almadan bir kadının nafile oruç tutması helâl olmaz. Kadın, kocasının izni olmadıkça, evine hiç kimsenin girmesine izin veremez." (Buhârî, Nikâh 86; Müslim, Zekât 84)

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü! dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?"

"Kocası bakınca onu sürura gark eden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi." (Nesâi, Nikâh 14 (6,68)

Yine Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer." (Tirmizi, Radâ 10, (1161)

 

 Allah'ın kelimeleriyle bitirelim;

"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları bir derece daha fazladır." (Bakara 228)

Bu ayette bahsedilen 'bir derece', cinsellik konusunda değildir. Cinsellik konusunda erkek-kadın eşittir. Erkeğin bir derece daha haklı olduğu konu, onun kadını gözetmesi, malını koruması, onu idare etmesi ve ailenin yükünü çekmesi açısındandır.

Rabbimin size alim yahut alime bir evlat vermesi için dua edeceğim,

Fi emanillah...