KOMÜNİST ÖĞRETMEN!

KOMÜNİST ÖĞRETMEN!
KOMÜNİST ÖĞRETMEN!

Soru: Selamün aleyküm Hocam. Ben okulda yazılıya girdim. Öğretmenimiz bize ‘yaratıcılık nedir’ diye soru sordu, ben de Yaratmanın yalnızca Allah'a mahsus bir sıfat olduğunu yazdım. Sınavdan sonra hoca, "Yaratma Allah'a mahsussa, sıfır vermekte bana mahsus" dedi aşağılayıcı bir dil ile. Bunun hükmü ne hocam?

Cevap: Hocanızın, devrimci bir Komünist olma ihtimali yüksek…
Latife bir yana, hocanın burada 'bir şeyler üretmek hakkında ne diyebilirsiniz?' mealinde bir soru sorduğunu düşünüyorum. Okulda emir altındaki bir öğrenci olarak, soruyu böyle tevil edip buna göre bir cevap vermeniz gerekiyordu ama siz damardan girmişsiniz!
 
Öğretmenin, bu soruyu sorarken yaptığı hata, İslam ilimlerini bilmediği için 'yaratma' tabirini kullanmasıdır. Oysa yaratmak, yoktan var etmek demektir. Hiçbir insan yoktan bir şeyler var edemez. Eldeki veriler yahut malzemelerle ancak bir şeyler keşfedebilir, üretebilir, inşa edebilir. Binnetice, yaratma kelimesi ancak hiçbir alete ve malzemeye ihtiyaç duymayan, bir şey yapmak istediğinde ona sadece 'OL' diyen ve hiç yorulmadan bunu yapabilen ilahımız, yani Allah'ımız hakkında kullanılmalıdır.
İsa aleyhisselam’ın dediği gibi; "Allah'ın hakkı Allah'a, Sezar'ın hakkı Sezar'a!"
 
 "Hepinizin yaratılması ve yeniden diriltilmesi; O'nun için tek canlının yaratılması ve diriltilmesi gibi basittir..." (Lokman 28)